AMD a Intel žádají Bidena o finanční pobídky za účelem rozšíření výroby čipů v USA, TSMC se ujímá světového vedení

TSMC je předním zakázkovým výrobcem čipů na světě a na jeho kapacity spoléhá většina značek. Apple svými obřími objednávkami u tchajwanského TSMC ale dělá ostatním světovým výrobcům polovodičů (se sídly v USA) vrásky na čele, protože jim kvůli nebývalé poptávce vznikají stále delší zpoždění dodávek. Žádají tedy o pomoc americkou vládu.

Skupina amerických výrobců čipů v čele s Intelem, Qualcommem, Micronem a AMD poslala ve čtvrtek dopis Joe Bidenovi, aby jim pomohl řešit tuto globální křemíkovou krizi. Konkrétně v dopise žádají o vládní financování obchodních pobídek, jež by měly motivovat stavbu nových továren, což by nakonec pomohlo zvýšit podíl USA na světové produkci polovodičů. Ten v posledních desetiletích drasticky klesl a vedení převzaly právě východoasijské státy. Přestože to ve většině případů nijak neovlivnilo nabídku, současná situace je extrémní po všech směrech. Jak jsme nejen my již několikrát informovali, současné produkty jmenovaných značek oplývají po dlouhé době skvělými parametry, což dramaticky zvýšilo poptávku, která proto absolutně nestačí.

Americké firmy žádají Bidenovu administrativu o zařazení finanční podpory výroby polovodičů do jeho plánů obnovy americké ekonomiky a infrastruktury. V roce 1990 bylo totiž v USA vyrobeno 37 % všech čipů, zatímco dnes se díváme na nuzných 12 %. Firmy uvádějí, že vlády států, v nichž sídlí konkurenční výrobci, právě tyto finanční pobídky vzniku nových továren na čipy nabízejí – na rozdíl od USA, které tak nečiní. Vlády nabízejí výhody, jichž mohou výrobci polovodičových součástek využívat za stavbu továren a zaměstnání lidí, čímž se stávají pro výrobce atraktivními. Ti tedy opouštějí USA ve prospěch Asie. Firmy v dopise varují americkou vládu, že pokud nebude konat, hrozí za to veliká ztráta.

Soudobý problém je ale i výsledkem několikaletého přehlížení právě třeba Intelu, který, jak víme, dlouhá léta nebyl schopen nabízet dostatečně konkurenceschopný hardware, až byl mimo jiné investory donucen kompletně vyměnit složení představenstva a vedení, aby firma konečně nabrala nový směr a pořádné inovativní tempo. Najednou se tedy začínají objevovat testy a oznámení, jak výkonné čipy Intel chystá, čímž se snaží zastavit obrovský odliv zákazníků směrem k AMD. To, na rozdíl od Intelu, nezaspalo a poslední roky pod vedením Lisy Su tvrdě pracovalo ne jen na velmi slušných CPU, ale i na konečně sebevědomých GPU. Intel však bude muset ještě pořádně zapracovat, jelikož se z pohledu velikosti jednotlivých tranzistorů (10 a 14 nm) pohybuje spíše na chvostu.

Apple se jako jediný v podstatě nepotýká se zpožděnými dodávkami – díky objemným objednávkám dostává na výrobních pásech přednost. Ne tak už ostatní zákazníci…

Nacházíme se tedy v situaci, která nám v praxi ukazuje, proč je centralizace a v podstatě monopol špatné řešení globálních záležitostí. Celý svět prahne po určitých součástkách, jež nejsou potřeba jen do nových herních počítačů a konzolí, ale i do aut, zdravotnictví či armády. Světová výroba těchto součástek je v současnosti soustředěna do Tchaj-wanu a Jižní Koreji, kde je vyrábí de facto jedna společnost… Skutečně se to projevuje být z dlouhodobého hlediska neudržitelné.

Zvlášť potupné pak je, že TSMC plánuje expanzi do Japonska i USA, zatímco místní výrobci už by si zde mohli dávno vyrábět vlastní hardware mnohem levněji. Americký technologický průmysl se teď tedy nachází ve velmi složité situaci, kterou zřejmě bez vládní pomoci sám nemůže vyřešit. S rostoucí poptávkou rostou i koncové ceny čipů, což stále více nervózním zákazníkům vůbec nedělá radost. Nehledě na to, že následně klesá i důvěra v americké značky a jejich renomé. Jediným důvodem, proč tato křemíková krize v podstatě pouze minimálně zasáhla Apple, je fakt, že Apple investuje do TSMC nejvíce peněz ze všech a podává největší objednávky, tudíž dostává před ostatními odběrateli přednost. Mezi tyto patří Microsoft, Sony, Volkswagen nebo Toyota. Značky napříč několika odvětvími průmyslu tedy v podstatě doplácejí na pomalý vývoj a spíše úpadek amerických křemíkových závodů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.