V rámci notoricky známého soudního sporu mezi Epic Games a Applem vyšly skrze odhalenou emailovou komunikaci najevo důvody, proč Apple nechce přijít s iMessage na jiných platformách. Přísná ochrana vlastního ekosystému je jedním z problémů, proč Epic Apple žaluje.

Rozšíření dostupnosti služeb exkluzivních pro Apple i na konkurenční platformy bylo v minulosti mnohokrát diskutováno. Ze zveřejněné komunikace během soudních tahanic však vyšlo najevo, že Apple má jasné důvody, proč si např. iMessage nechat pouze pro sebe. Určitě vás nepřekvapí, že Apple moc dobře ví, jakou sílu mají iMessage pro udržení uživatelské základny a jak neradi se uživatelé iMessage vzdávají. Apple má proto obavu, že jakmile se omezení rozmělní a k iMessage dostanou přístup i uživatelé Androidu, bude je to u iOS držet méně.

Z pohledu uživatele jsou však výhody jasné; a na to se Epic snaží poukázat. Pokud by k iOS měli přístup všichni uživatelé chytrých telefonů, mohli by si konečně majitelé iPhonu vyměňovat zprávy s ostatními naprosto bez překážek. Rodiče by toho mohli využívat ke koupi levných androidů pro své děti namísto použitých iPhonů nebo iPhonu SE. Apple toto evidentně nechce – jak jinak. Mnozí vysocí představitelé jako Phil Schiller nebo Craig Federighi se nechali slyšet, že nezpřístupnit iMessage je rozumové rozhodnutí za účelem zachování tržní převahy. Bylo by to jako vyzradit recept na Coca-Colu…

Apple si je vědom převahy, kterou má nad Androidem především díky vlastním službám dostupným pouze na iOS. Subjektům mimo ekosystém se to ale šeredně nelíbí.

Apple je pyšný na své služby, které napříč zařízeními fungují perfektně, a záměrně je využívá k „uzamčení“ uživatelů v ekosystému. A asi se není čemu divit. Bohužel nálada okolo technologických společností je touto dobou nastavená tak, že omezovat uživatele jakýmkoli směrem je považováno za hřích, a začíná to mnohdy být dokonce nezákonné (viz aktivity EU ohledně předinstalovaných aplikací atp.). Některé služby Applu ale přeci jen k dispozici na Androidu jsou. Aplikace jako Apple Music nebo Beats, na Windows např. nainstalujete iCloud. Ty nejzásadnější funkce jako iMessage nebo FaceTime však Apple zásadně odmítá pustit zpod pokličky, byť to je technicky proveditelné. Prozatím tedy platí – chceš-li mít modré bubliny, přejdi k iPhonu…

2 thoughts on “Proč Apple odmítá dodat iMessage pro Android

  1. No, já myslím, že to už dávno není to, co to bylo. Alespoň v mém okolí je to komunikace Whatsapp/Messenger.. Na nějaké SMS jsme už dávno zapomněli. Ano, použijeme je jedině v případě, že je zpráva fakt důležitá a potřebujeme mít jistotu, že dojde.. Protože ne všichni zrovna musejí mít zapnutá data…

    Doma 3x iphone a 1x android a vůbec nejsme komunikačně omezeni… Pokud by Apple pustil iMessage na android, má šanci převálcovat Whatsapp/Messenger.

    1. Z hlediska potenciální popularity máte určitě pravdu. Já teda osobně pokud zrovna někomu na něco nereaguji, tak automaticky píšu iMessage, a lidé okolo mně to tak taky mají. Takže se ztotožňuji s tím, že je iMessage jedním z důvodů, proč mají lidé iPhone rádi. Na těchto službách ale Apple nevydělává, vydělává na hardwaru, a proto je pro ně nesmysl je pouštět do jiných platforem. Monetizace ani v zavedení reklam nepřichází v úvahu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.