Chystá se zbrusu nový iMac a dvě verze Macu Pro. Možná bude ještě nasazen Intel

Kromě avizovaných nových MacBooků Pro s Apple Silicon má v tomto roce být vydán úplně nový iMac a přinejmenším představen nový Mac Pro. iMac bude v úplně novém kabátě s nejmodernějšími vnitřnostmi, Mac Pro potom dost možná ještě zůstane u čipů od Intelu. I to je ale pouze otázkou času…

Nejen iMac, ale i Mac Pro údajně vyjde ve dvou variantách. Ty se budou lišit maximálním výkonem i vzhledem. Apple v tuto chvíli pracuje na dvou nástupcích Macu Pro z prosince roku 2019, z nichž jeden si zachová stejný design a druhý by měl být menší verzí s vzhledem podobným ikonickému Power Macu G4 Cube. Navzdory přechodu k Apple Silicon se zdá, že by nový veliký Mac Pro mohl stále běžet na čipu od Intelu. Zde se totiž očekávají čipy kategorie workstation extrémním výkonem, nikoliv čipy pro osobní použití v desktopu, a současné čipy Xeon nejsou vůbec špatné. Konstrukce Macu Pro jim nabízí dostatek chlazení a stroj tak podává skvělé výsledky. Applu bude asi ještě chvíli trvat, než dokončí své čipy s 32 jádry CPU a až 128 jádry GPU, jak se spekuluje, tak by instalace čipů z “modrého týmu” dávala smysl.

Menší verze Macu Pro bude také z hliníku a bude méně než poloviční oproti obří děrované skříni současného Macu Pro. Velikostně bude tak o něco větší než Mac mini. Vybaven bude už čipem od Applu založeném na nejmodernější 5nm architektuře, který pravděpodobně bude také pojmenován M, a podle Boombergu bude jeho design “nostalgický”. Jak víme, čipy M jsou v tuto chvíli špičkou mezi mobilními čipy, takže se od desktopových čipů dá čekat extrémní výkon a efektivita, jež podle mých skromných odhadů nebude o moc daleko od čipu Intelu v dospělém Macu Pro… Mimochodem, instalace čipu od Intelu by rovněž znamenala pokračující použití karet od AMD. Jejich výkon je v tuto chvíli vyloženě skvělý. Nové čipy od Applu ale budou hodně našlapané, a tak se nebojím, že by následný odchod od AMD k SoC Applu znamenal výkonnostní propad.

Apple připravuje v roce 2021, respektive 2022 kompletně omladit celou nabídku Maců. Vybaveny budou především čipy Apple Silicon a krom špičkového hardwaru dostanou i nový, moderní kabát.

O novém designu iMacu se mluví už alespoň rok. Všechno nasvědčuje tomu, že Apple zvažuje vzhled inspirovaný Pro Displayem XDR a iPadem Pro. Nový design iMacu na další zhruba dekádu bude hranatý a určitě s mnohem tenčími rámečky. Podle všeho by měl být představen už letos, což by nebylo nijak divné, protože poslední aktualizovaný iMac byl 27″ model, ostatní už mají nějaký ten zub času… 21,5″ iMac byl dokonce jedním z adeptů na první stroj, co měl adoptovat Apple Silicon. Pak z toho však sešlo a tak nezbývá, než jej aktualizovat v druhé vlně. Otázkou je, kdy bude aktualizován vrcholný iMac Pro, který je v tuto chvíli celkem nedoporučitelný, protože jej v mnoha ohledech překoná právě asi čtvrt roku starý, stříbrný, 27″ iMac.

Úhlopříčka nových iMaců velmi pravděpodobně naroste díky zmenšení rámečků, stejně jako to bude s novými MacBooky. Stejný půdorys, ale větší prostor pro zobrazovací plochu. Vzhledem k novým procesorům a změnám v designu se bude jednat o historickou generaci iMacu a Apple okolo ní bude dělat veliké haló. Dají si velmi záležet, aby byli lidé nadšení, jako byli z prvních Maců s Apple Silicon a obecně produktů minulého roku. Tento upgrade bude jedním z významných elementů přispívajících k rostoucím prodejům Maců, které se podle analýz mají v dalších třech letech až zdvojnásobit.

Žádná data představení či dokonce prodeje v tuto chvíli samozřejmě k dispozici nejsou, stále se jedná jen o analýzy a spekulace. Všechno ale naznačuje jejich pravdivosti a já stále opakuji – na rok 2021 se těším nejen kvůli snad zlepšujícímu se stavu pandemie…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.