HDR je dostupnější než kdy dříve

Díky YouTube. Aplikace YouTube pro váš iPhone i iPad se totiž tento týden dočkala další zásadní aktualizace. Nejen že už pár týdnů můžeme přehrávat videa i v rozlišení větším, než jaké zná displej vašeho zařízení, ale už zvládneme i HDR. A to i na zařízeních, které ho nepodporují, jako je iPad Pro s obyčejnou Retinou. Co to pro vaše sledování znamená?

Možnost si konečně přehrát videa v pořádném rozlišení přišla letos s iOS 14, museli jsme si jen chvíli počkat, než to YouTube po chvíli testování implementoval. Tento týden jsme se dočkali dalšího skvělého rozšíření, protože se doposud všichni majitelé iPhonů s OLED displejem museli pro HDR obsah obracet na filmy a seriály na Netflixu nebo Apple TV+. Ta doba skončila – pokud si chcete užít nějaký super vlog či make-up tutorial v HDR (pokud taková videa někdo točí…), směle do toho. Mobilní aplikace YouTubu, to znamená i ta pro váš iPad bez OLED displeje, zobrazí automaticky video v HDR, je-li k dispozici. Ověřit si to můžete ve volbě rozlišení, kde je navíc i nápis HDR, viz titulní obrázek. Videí s dynamickým rozsahem je ale přesto na YouTube k dispozici dostatek, to strach nemějte. Od záznamů přírody a spořičů pro vaši 4K HDR televizi po rozličná dokumentární, vzdělávací a jiná videa profesionálních youtuberů, dokonce i některé recenze jsou záměrně v HDR.

Přesto si troufám říct, že drtivá většina obsahu na YouTube je dnes v SDR, tedy Standard Dynamic Range, a tím pádem z hlediska kontrastu de facto nezáleží na tom, na jakém zařízení se na většinu videí podíváte. Benefitem HDR totiž je, že takový obsah je zaznamenán i následně reprodukován v mnohem větší bitové hloubce, konkrétně od 10 bitů nahoru. To znamená, že takové video je v případě YouTube mnohem více kontrastní. Pod tím si ale nepředstavujte, že je video více barevné, že zebra na savaně bude ještě více černobílá a tráva více zelená, právě naopak. Jedná se zde o ty nejjemnější nuance mezi jednotlivými odstíny barevného spektra, které jsme konečně schopni na obrazovce vidět. Pro ilustraci jsem přiložil snímky z videa v 8K/60 v HDR kanálu Jacob + Katie Schwarz. Tato nádherná pětiminutová sekvence nabízí úchvatně prosvětlené a barevné záběry bulharské krajiny.

Benefitem HDR jsou ty nejjemnější nuance mezi jednotlivými odstíny barevného spektra, které jsme konečně schopni na obrazovce vidět.

Otázka hardwaru

Zatímco s ohledem na obsah v SDR není z hlediska kontrastu tak rozhodující, na čem jej sledujete, především pokud máte zařízení od Applu, HDR je trochu jiná situace. Při přehrávání v HDR přijímá zobrazovací zařízení mnohem více dat, se kterými musí umět nějakým způsobem naložit. Zcela přirozeně jsou tyto přebytečné informace oproti SDR nejvíce zřejmé při sledování hodně světlých a hodně tmavých míst příslušných HDR videí. Pokud si stejnou totéž video pustíte na iPadu Pro, jehož aplikace umí rozpoznat HDR, nebo třeba na iPhonu 8 Plus, který HDR nepozná, uvidíte sice nádherný, barevně přesný a kontrastní záznam, ale ve tmavých zónách bude téměř tma. Ten displej to jednoduše nemůže zobrazit, s kontrastem něco přes 1000:1 takové extrémní rozdíly v rámci jedné scény zobrazit nejdou.

Naopak pokud si stejnou pasáž pustíte na iPhonu s OLED displejem, který skutečně HDR umí zobrazit, uvidíte ve tmavých místech plno detailů, jako byste se dívali vlastníma očima. V případě přiloženého videa uvidíte stromy ve stínu, strukturu stěny jeskyně, nádherně prokreslenou oblohu, kde se postupně mění odstíny téže barvy, a video jednoduše bude vypadat správně. A to jen díky technologii OLED, ztmavování jednotlivých diod a schopnosti fyzicky zobrazit mnohem více barev, o jas se teď vůbec nejedná. Velikou roli také hraje rozlišení, s nímž se video stahuje ve větší kvalitě. Pokud chcete vidět všechny barvy a přírodu krystalicky ostře, musíte jít do 4K, což je ale náročné na internetové připojení, zvlášť pokud to chcete porovnat vedle sebe na dvou zařízeních.

Samotnou kapitolu tvoří Windows, se kterými běžně pracuji a které se také po svém snaží převést HDR obsah do SDR zobrazení, jelikož nejsem vybaven monitorem s HDR. Můj herní monitor s TN panelem o barevném gamutu asi 99,5 % sRBG, kontrastu 1000:1 a bitové hloubce 8 bitů není žádným barevným přeborníkem, přesto dovede barvy z továrny reprodukovat velice věrně a nabízí obrovský jas 400 nitů. Pokud na něm zobrazím přiložené 10bitové HDR video, vidím místy barevné přechody a některé barvy jsou mírně zkreslené. To je zapříčiněno tím, že bitovou hloubku Windows zřejmě zobrazují přímo v nezredukované formě. iOS a iPadOS si to dovedou převést a ty ostré barevné přechody vidět nejsou. Windows ale ví, že nemám HDR monitor, a velice se proto snaží podat co nejlepší výkon z hlediska kontrastu. To má za následek, že oproti podexponovanému, byť barevně přesnějšímu (gamut P3) iPadu Pro je můj monitor jakoby nepřirozeně světlý. V porovnání s iPhonem Xs to avšak až takový rozdíl není. Můj monitor zaostává hlavně v odstínech určitých barev, jichž prostě nezobrazí dost, ale co se světelnosti týče, video působí velice podobně jako na iPhonu. iPad a starší iPhony diváka svou moc tmavou reprodukcí tmavých odstínů ochudí o podstatné informace.

HDR je bezpochyby skvělá funkce, která dělá nádherná videa ve vysokém rozlišení ještě více příjemná na pohled. Je neuvěřitelné, kam se záznamová technika za poslední roky dostala a jak nádherné záznamy umíme pořídit. Koneckonců už i samotným iPhonem 12 Pro, který si poradí s 10bitovým záznamem v Dolby Vision. iPhone se tak po boku jiných vlajkových chytrých telefonů nestává jen de facto jediným zařízením, na kterém běžný člověk dovede HDR obsah sledovat v celé jeho kráse, ale i zařízením na jeho pořizování, což nás staví na začátek úplně nové éry mobilního videa.

1 thought on “HDR je dostupnější než kdy dříve

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.