MacBook a haptická odezva

Takzvaný Taptic Engine je v tuto chvíli pouze doménou iPhonu, kdy s námi telefon za určitých okolností komunikuje i lehkým zavibrováním o různých frekvencích, délkách a intenzitě. Podle posledního patentu se Apple možná ubere cestou rozšířené haptické odezvy i v MacBooku. To by byla příjemná změna.
Haptická odezva je v tuto chvíli v MacBooku přítomná pouze v trackpadu, který funguje na principu Force Touch a především kliknutí oznamuje jemným zaklepáním. Apple ale nedávno zažádal o patent s názvem “Laptop computing device with descrete haptic regions”. Z toho se dá usoudit, že Apple uvažuje o rozšíření této funkcionality do dalších částí počítače, čímž by mohla interakce s MacBookem nabýt úplně jiných rozměrů.
Kromě toho, že nemůžeme patenty brát jako absolutní předpověď toho, co se Apple chystá uvést, mi však úplně není jasné, jaké praktické využití četná vibrační tělesa mají. Apple se v patentu zmiňuje především o umístění vibračních polí do oblasti pod zápěstím, tedy okolo trackpadu, což by mohlo uživateli dávat další úroveň informace. Místo zvukového upozornění na notifikace by mohl uživatel dostat pouze vibraci či zaklepání do ruky, mohlo by též docházet k opakovanému klepání při psaní a jiné interakci se zařízením. Zážitek s macOS by se díky specifickým vibracím v konkrétních scénářích mohl stát mnohem živějším a uživatel by dokonce mohl na vibrující místa tlačit, čímž by opět dával počítači jakési vstupy.
Tzv. “spatially localized haptics” tedy zní vzletně, ale uvidíme, jestli se to v praxi chytí. Je nicméně dobře, že Apple tuto technologii či nápad nechal zapatentovat, protože haptickou odezvu má napříč průmyslem nejlepší. Otázkou zůstává, jestli je tato funkce zrovna to, po čem uživatelé prahnou.

Apple zadal patent na rozmístění vibračních těles a tlakových senzorů po těle MacBooku. Nápad je to výstřední, ale je otázkou, zda je toto tou úplně nejžádanější funkcí.

