Podle tchajwanského serveru DigiTimes má výrobce Navitas Semiconductor letos dostat od Applu zakázku na nové nabíjecí adaptéry založené na čipech technologie GaN, tedy nitridu galia. Podle reportu bude čipy z nitridu galia Navitasu dodávat výrobce TSMC, současný partner Applu ve výrobě Apple Silicon, který je současně i partnerem Navitasu. Fanoušky Applu o tom informoval serve Macrumors.com.

Z tohoto dodavatelského řetězce se dá odvodit, že Apple se chystá nahradit své současné USB-C adaptéry, které fungují na bázi křemíku, modernějšími kousky z nitridu galia. Nebude první na světě, ale přidá se ke kánonu společností, která je bude dodávat s vlastními počítači a jinými produkty a nabízet je jako nabíjecí alternativu pro svá zařízení nezávisle na nabídce třetích výrobců. Adaptéry s nitridem galia doposud nabízí třeba Anker nebo Belkin. Kolega Honza Březina dokonce sám testoval a používá nabíjecí hub od HyperJuice. Nitrid galia umožňuje zmenšit a zlehčit současné adaptéry, snížit jejich zahřívání a zároveň i zvýšit jejich výkon. Nové adaptéry budou ve všech směrech lepší než ty současné.

Navitas je společnost, která stojí za řešením GaNFast, technologií nabíjení nitridem galia hojně využívanou mnohými výrobci na světě jako Dell, Lenovo či Xiaomi. Apple si tedy zřejmě zvolil za svého dodavatele rovnou špičku v oboru. Výkon nabíjecích adaptéru s GaNFast se podle Navitasu za minulý rok pohyboval mezi 24 a 300 W, takže není nouze, že by toto řešení nestačilo na nějaký produkt Applu, ať už se bude jednat o vaše Apple Watch nebo nejnovější 16palcový MacBook Pro pod nejvyšší zátěží.

Nitrid galia (GaN) přináší zmenšení adaptérů za zachování či dokonce zvýšení jejich výkonu.

Apple v tuto chvíli nabízí k prodeji několik různých nabíjecích adaptérů s USB-A i USB-C, byť je s některými produkty vloni přestal dodávat. Nabíječky se nedočkáte u Apple Watch a všech iPhonů. iPady naopak výkonnější adaptér stále dostanou, stejně jako nové MacBooky, tam je to jasné. Apple čelil časté kritice, že jeho adaptéry nepodporují dost rychlé rychlé nabíjení, protože konkurence nabíjí i o desítky wattů rychleji než Apple. Apple to omlouvá zdravím vaší baterie a na to se nedá nic namítnout, baterie pod takovým tokem ampér skutečně trpí mnohem víc, než když telefon položíte třeba na bezdrátovou nabíječku. Tam se ale může baterie hypoteticky přehřát, na to si dejte pozor.

S USB-A u Applu najdete adaptéry s výkonem 5 a 12 W, s USB-C pak adaptéry o výkonu 20, 30, 61 a 96 W. Pokud se dočkáme nových adaptérů – a nedá se říct, zda už letos – budou nové adaptéry stoprocentně menší a kompaktnější a dost možná i výkonnější. Tento efekt ale bude záležet pouze na bateriích a softwarových zábranách, které Apple aplikuje, aby se zařízení domluvilo s nabíječkou a vy jste tak technicky mohli do iPhonu zapojit cokoli, aniž by se poškodil. Nemůžeme ani odhadovat, zda bude úplně ukončena výroba adaptérů s USB-A, které Apple obecně opustil a už ani nedodává kabely s tímto konektorem. Neprodávat tento adaptér by tak do budoucna celkem dávalo smysl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.