Není to tak dlouho zpátky, co se každý den řešilo téma Epic Games vs Apple. V posledních dnech je ale toto téma poněkud utlumeno. Proč tomu tak je? Chystá se snad něco?

Připomeňme si, co se vlastně v posledních pár týdnech řešilo. Studio Epic Games si do své hry Fortnite přidalo přímou platební metodu, za kterou si hráči mohli koupit prémiovou herní měnu. Apple tuhle možnost platby zakazuje u všech svých aplikací. Všechny transakce musí procházet přes Apple bránu, kvůli jeho provizi 30 % z každé platby. Stejně to tak má například Google Play apod. Díky této skutečnosti byla hra Fortnite stažena z App Storu a chybí tam stále.

Celá kauza skončila tedy u soudu, u kterého je dodnes. Následně nastal klasický proces, kdy měl vývojář 14 dní na opravení své chyby. Pokud k opravení nedojde (nedošlo), ztrácí svůj vývojářský účet. Fortnite a všechny hry od Epic Games tudíž z App Storu zmizely. Apple chtěl dokonce ze svého App Storu kompletně zakázat a odstranit veškeré hry, které běží na Unreal Engine, jenž taktéž vyvíjí právě Epic Games. Tento pokus mu byl soudem zakázán.

Fortnite na iOS hrálo okolo 16 miliónu hráčů.

Na iOS zařízení hrálo Fortnite bezmála 16 miliónu hráčů, což z něj dělá největší platformu ze všech (Xbox, Nintendo Switch, Android, PlayStation, PC) vůbec.

Apple dal možnost Studiu Epic Games vrátit Fortnite zpátky do svého obchodu, a to pod stejnou podmínkou, zrušit svou platební metodu. Epic Games to však odmítl akceptovat a přistoupit na tyto podmínky stále nechce.

Požadavek o vrácení

Dnes se objevili informace o tom, že by Epic Games chtěl po soudu vrátit Fortnite do App Storu. Ve své žádosti uvedl, že považuje své vyzvání Applu k soudu za správnou věc. Zároveň si stále stojí za svým, že Apple zneužívá své monopolní postavení.

„Myslím si, že kdyby Epic vyhrál soudní spory, tak by to bylo celkem dobré pro tržní obchod,“ řekl Mitch Stoltz, vedoucí právník neziskové skupiny pro digitální práva Electronic Frontier Foundation. „Uvidíte více experimentů, uvidíte více obchodních modelů. Uvidíte více inovací.“

Dále Epic Games uvedlo, že od zákazu Fortnite v App Storu upadl počet aktivních hráčů na iOS a iPadOS o celých 60 %. Hra sice k dispozici v App Storu není, každopádně hráči, kteří ji měli před zákazem nainstalovanou, ji stále mohli spustit a určitým způsobem hrát.

Další jednání o žalobě na Apple je naplánováno na 28. září. Soudce rozhodl 24. srpna, že Apple nesmí blokovat vývojovou platformu Epic Unreal Engine, na kterou se mnoho vývojářů spoléhá při vytváření her na zařízeních Apple, ale Fortnite nebude obnoven.

Toto rozhodnutí znamenalo, že hráči iOS s Fortnite staženým do svých telefonů nemají přístup k nejnovějším aktualizacím hry, které byly vydány v druhé polovině srpna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.