Existuje ekvivalent Macu Pro mezi počítači s Windows?

Mac Pro je mnohými recenzenty prezentován jako stroj, který reálně nemá konkurenci a je ten pravý, co by si člověk měl pořídit, pokud pro takový stroj má využití. Takový člověk, nebo spíš subjekt, je snad jen hollywoodské filmové studio nebo třeba ateliér profesionálního youtubera světového ohlasu jako třeba Linus Tech Tips, jehož tým každý den chrlí videa ve 4K natočena v 8K na kamery RED.

Faktem je, že nevíme o žádné firmě, který by sériově vyráběla a nabízela něco tak zběsilého, výkonného, drahého a zároveň tak estetického, jako je Mac Pro. Právě Linus si ale dal za úkol postavit se svým týmem ajťáků „zabijáka Macu Pro“, takzvaný PC Pro, který by za stejnou cenu věhlasnému monstru od Applu mohl konkurovat.

Samotný Linus, tvář kanálu, je mnohem spíše milovník Windows než Macu. Na druhou stranu si oblíbil Apple Watch Series 5 a používá iPhone, i když se čas od času neubrání produktům s Androidem. Linus má za sebou zástup střihačů, kteří připravují obsah na jeho kanál. Mezi nimi jsou přirozeně jak uživatele Macu, tak Windows. Veliká část videí na jeho kanále je věnována stavění vlastních PC, testování různých sestav, doporučení, proč by se mělo používat to či ono, zda tato grafická karta má smysl apod.

Cílem tohoto projektu bylo sestavit PC za stejnou cenu, ovšem s vyšším výkonem.

V rámci experimentu a v návaznosti na dřívější recenze Macu Pro, kde Linus došel k závěru, že ač je Mac Pro velmi výkonný, je zbytečně drahý a cílovou skupinou jsou právě převážně hollywoodská studia, jež jeho výkon opravdu dovedou využít a investice se jim vrátí, bylo smyslem tohoto projektu postavit PC za stejnou cenu, ale lepší.

Špičkový hardware

Linus sám by na to ale nestačil, s týmem profesionálů pečlivě zvolili jak zcela exkluzivní case, tak ne méně zvučné vnitřnosti, přesně po vzoru přemrštěných čísel Macu Pro. 32jádrový procesor od AMD dělaný pro servery vhodný kvůli podpoře až 2 TB paměti RAM, neuvěřitelně výkonné chlazení, 2 grafické karty Quadro RTX 8000 spojené přes NVLink BRIDGE, čímž poskytují neuvěřitelných 96 GB grafické paměti, jedna herní RTX Titan pro výstup do monitoru (aplikace NVLinku výstup vypne), a seznam by mohl pokračovat dále.

V testu došlo přesně na takové výsledky, jaké Linus předpověděl. Vzhledem k charakteru procesoru vedl Mac v úlohách náročných na využití jednoho jádra, multi-core úlohy mu už šly kousek hůře a v renderingu videa díky neuvěřitelnému grafickému výkonu byl Mac Pro úplně rozšlapán. Vyrenderování stejného projektu trvalo Macu více než dvakrát tak dlouho než PC Pro.

Není vítěz ani poražený

V ostatních scénářích záleží, zda program, v němž pracujete, využívá výhody konkrétního hardwaru. Například pokud program využívá technologii CUDA grafické karty od Nvidie, bude stejný proces na Macu trvat nesrovnatelně déle (12 minut oproti 30 sekundám). Kromě tohoto extrémního příkladu se vítězství střídalo mezi Macem a PC.

Je velice těžké rozhodnout, kdo je vlastně lepší. Mac těží z veliké části právě ze systému a jemu exkluzivních aplikací, které s hardwarem dobře pracují. Apple dělá i takový produkt dostupný ne-nadšencům, kteří nejsou ochotní a ani schopní podstoupit velice složité skládání a uvedení do chodu takovéhoto monstra, mluvě především o zprovoznění grafických karet. Nehledě k tomu, že chlazení procesoru kvůli místu fyzicky leželo na grafických kartách, což není nic dobrého. PC Pro, přes svůj výkon a vzhled, nedisponuje skvělými porty Thunderbolt 3 ani USB-C, všechno toto by se muselo doladit, aby se jednalo o právoplatného konkurenta Macu Pro, který by byl uživatelsky přívětivý a bezpečný.

Ano, je tedy možné na Windows sestavit PC s výkonem podobným a občas lepším, než má Mac Pro. Mac Pro je ale přes svou cenu univerzální počítač. Je velice nepravděpodobné, že někdo bude zkoušet takový PC vyrábět, jelikož když se uživatel rozhodne pořídit si ultra výkonný PC, sestaví jej zaměřený na konkrétní úkol. Třeba bez výkonné grafiky, ale se 4 terabajty RAM, a nebo naopak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.