EU chce výrobcům zakázat instalaci vlastních aplikací

Server Macrumors.com ve čtvrtek 1. října informoval o čerstvém oznámení Evropské unie, že se chystá legislativa nařizující technologickým společnostem sdílet nasbíraná data s konkurencí a zakazuje jim předinstalovat jakoukoli vlastní aplikaci na své zařízení. Nařízení, které by mělo na průmysl stejný vliv jako GDPR, ještě není hotové, ale přesto: jaké změny se dají čekat, pokud skutečně vyjde v platnost?

Název této legislativy je Digital Services Act a cílem evropských zákonodárců je omezit moc obřích technologických společností, jako je Amazon, Facebook, Google, Microsoft a pochopitelně i Apple. Jejich moc podle EU mimo jiné spočívá ve sběru dat o trhu a zákaznících, která si pak nechávají pro sebe, čímž neumožňují ostatním menším firmám prorazit, protože trh v podstatě ovládají.

Evropská unie má dojem (a faktem je, že se tato otázka řeší i v Asii a Americe), že je dnes technologický průmysl v podobné situaci jako americký trh před 150 lety. Tehdy figurovalo několik extrémně bohatých podnikatelů vlastnících pár největších firem světa, pracovala pro ně většina obyvatel a oni tak každý měli monopol nad svým odvětvím průmyslu. Těžba ropy, železnice, těžba zlata, bankovnictví patřily pár lidem; určitě znáte jména jako Rockefeller nebo Rothschild, jsou zvučná dodnes. Vzhledem k tomu, že nejvíce rostoucím průmyslem je dnes elektronika, jsou důležitá jména jako Bezos, Cook nebo Zuckerberg, přestože společnosti, jež vedou, nepatří fyzicky nim.

Ve světě technologií to totiž opravdu funguje tak, aniž bychom si to uvědomovali, že máme všichni na výběr pouze z velmi omezeného množství výrobců. Procesory vyrábí Intel a AMD, grafické karty Nvidia a AMD, nejprodávanější telefony vyrábí Apple a Samsung ze skoro identických komponentů a abych nezapomněl – operační systémy pro telefony jsou taky jen dva a mají je na starost dvě nejmocnější firmy světa.

Technologie jsou dnes v situaci amerického průmyslu poloviny 19. století. Máme zde jen hrstku výrobců, co ovládají trh. Operační systémy spravují dvě nejmocnější firmy světa.

V konceptu evropské legislativy proto stojí, že společnosti nesmí využívat nasbíraná data pro vlastní podnikatelské účely, pakliže je nesdílí s ostatními subjekty ve stejném odvětví. Evropská unie tak chce nařídit, jakým způsobem budou třeba Apple a Google nakládat s daty z App Store a Google Play, kterých denně o svých uživatelích nasbírají nespočet. Třeba Google tak dokonce zjišťuje, jak je na tom adopce aktuálních operačních systémů.

Už žádné předinstalované aplikace od Applu!

Nejvíce problematickou částí celého zákona je zákaz předinstalovat jakoukoli aplikaci z vlastní dílny na vlastní produkt nebo nutit výrobce instalovat vaše aplikace. Dovedete si to představit? To by nejen znamenalo, že byste dostali iPhone bez aplikace Zprávy nebo Telefon, ale že by ani třeba OnePlus nesměl předinstalovat ekvivalentní aplikace na Androidu, protože byly vyvinuty Googlem, do Androidu patří a Google je tam pochopitelně chce mít pro správnou funkčnost systému a aby mělo vůbec smysl telefon používat. Každý přece předpokládá, že zapne nový telefon s určitým balíčkem základních aplikací a funkcí… Záměrem je také umožnit uživateli odinstalovat jakoukoli aplikaci, kterou dostane předinstalovanou z továrny. Třeba i App Store, pokud se vám nelíbí.

Hotová verze tohoto zákona má být veřejná do konce tohoto roku. Celkově má obsahovat přes 30 paragrafů omezení a nařízení technologickým gigantům, aby byl co nejvíce omezen jejich vliv na trh a převaha. Brusel prý doufá, že stejně jako v případě GDPR bude tato legislativa předlohou pro globální osvětu v uvažování o zdraví digitální ekonomiky a jejích standardech, že se v celém odvětví zlepší konkurenční prostředí a předejde se dlouhotrvajícím soudním sporům ohledně kartelů. Jenže dovedete si představit, jak obrovský dopad by měla tak přísná nařízení na současnou podobu operačních systémů a celý chod tohoto průmyslu?

Muselo by se kompletně přepracovat, v jaké formě svůj telefon nebo počítač dostanete, jak bude vyráběn a na jakých principech systém funguje. Jak chcete něco instalovat, když vás Apple nebude smět vybavit ani obchodem s aplikacemi? To si potom přece nemusíme kupovat iPhone, když budeme všechno instalovat přes Safari. Moment, ale my nedostaneme ani Safari! Dle mého názoru taková filozofie nemá vůbec žádnou logiku a není prakticky proveditelná. Odjakživa výrobce uživatele vybavoval základními aplikacemi a je to tak dobře. Nejde přepracovat operační systém tak, aby měl uživatel na každé jeho úrovni možnost volby, jaké řešení od kterého vývojáře chce používat. Za současných okolností nejde dostat nové zařízení, aniž by výrobce nepreferoval žádné vlastní aplikace a služby. Rozumím myšlence evropských zákonodárců, ale mám obavy, že se v některých ohledech zachází moc daleko, především když se naráží na technickou proveditelnost nařízení. Na obrovské moci pár obřích firem se ale shodneme všichni, zde se skutečně debatovat nedá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.