Éra tlačítek je pryč. Kosmonauti ovládají modul jako počítačovou hru

Crew Dragon

V sobotu se přepsala historie. Elon Musk ve spolupráci s NASA poslal do vesmíru dva astronauty ve svém modulu Crew Dragon. Ten již úspěšně zadokoval na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Celá mise se sice podařila až na druhý pokus, kvůli špatnému počasí, ale i tak jde o historický milník. Vše jsme přitom mohli sledovat online.

Magazín The Verge pak publikoval článek s videem, kde je v pěti minutách zachyceno, jak astronauti celý modul ovládají. Pryč jsou doby Apolla 11 a dalších raket, které byly plné různých čudlíků a tlačítek. Astronauti si vystačí se třemi velkými dotykovými obrazovkami skrze které vidí i samotný vesmír. Je vtipné vidět, že v modulu nejsou žádná okna.

Dragon 2, dříve označována jako Dragon V2 nebo DragonRider, je druhá generace kosmické lodi společnosti SpaceX. Bude existovat jak v nepilotované variantě označované jako Cargo Dragon 2, tak i v pilotované verzi pod označením Crew Dragon.

Pilotovaná loď je vyvíjená v rámci programu NASA CCDev, ve kterém získala zakázku pro pilotované lety k ISS i loď CST-100 Starliner společnosti Boeing. Jménem navazuje na zásobovací loď Dragon. Crew Dragon je primárně určena pro dopravu amerických astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), ke které má podle kontraktu vykonat 2 až 6 pilotovaných letů. Může být případně využita i pro dopravu k soukromým vesmírným stanicím, například k plánované stanici společnosti Bigelow Aerospace.

Tři panely

Celý let připomíná počítačovou hru. No uznejte sami a rozhodně se na celé video podívejte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.