DJI Pocket 2 – druhá generace revoluční kamery pro vloggery

V roce 2018 byl společností DJI, která je mezi běžnými uživateli, fotografy a kameramany známá především výrobou skvělých dronů, vydán unikátní produkt s názvem Osmo Pocket, konkurence GoPro. Byl to revoluční produkt, protože kombinoval skvělou optiku na gimbalu v doslova mikroskopickém balení, ideální “do kapsy”. Dnes tu máme druhou generaci s názvem čistě Pocket 2. Co přináší?

Hlavními přednostmi Pocket 2 jsou lepší čip fotoaparátu, dvojnásobek mikrofonů pro lepší zvuk a modulární design. Dostupnost je ohlášena na 1. listopad ceny začínají na necelých 350 amerických dolarech za základní balíček kamery a příslušenství (včetně Mini Control Stick a řešení pro připojení tripodu). To znamená, že se u nás bude cena pohybovat na podobné hladině jako u Osmo Pocket, tedy něco přes 9 000 Kč. Je zde ale ještě verze Creator Combo Kit za příplatek 150 dolarů, v níž dostanete první dva kusy příslušenství plus širokoúhlý objektiv, malý tripod, externí bezdrátový mikrofon s chlupatou násadou proti hluku větru, pokud čtyřem vestavěným mikrofonům Pocket 2 stále ještě nevěříte, a speciální modulární násadu s dalšími funkcemi.

Pocket 2 je sice menší než originální Osmo Pocket, ale prošlo vylepšením funkcí napříč celým spektrem. Základní idea zůstala stejná – za spodní část zařízení držíme, nad “tělem” je potom tříosý gimbal s čočkou. Senzor fotoaparátu si ale polepšil v rozlišení z 12 na 16 Mpx, může pořizovat fotky o velikosti až 64 Mpx, a také ve velikosti. Oproti 1/2,3 palce máme teď 1/1,7 palce.

Snížila se také ohnisková vzdálenost ultraširokého objektivu o celých 6 mm na 20 mm. Existuje i nasazovací konvertor na typičtější širokoúhlý objektiv se zorným polem hledáčku 100°. Při focení v 64Mpx módu lze až 8x přiblížit, jinak dostane uživatel k dispozici čtyřnásobný “bezztrátový” zoom. Větší čip se dočkal i lepší světelnosti se clonou f/1,8 namísto f/2,0. Maximální rozlišení videa zůstalo (kam by dál mělo jít?) na 4K při 60 fps. Zlepšení ale přesto prý přijde, DJI oznámilo ještě možnost nahrávání v HDR, toho se ale dočkáme později. Pravděpodobně kvůli nutnosti jiného hardwaru.

Menší tělo nového Pocket 2 skýtá 16Mpx fotoaparát na tříosém gimbalu schopný fotit snímky o rozlišení 64 Mpx a nahrávání videa ve 4K při 60fps v HDR.

Nahrávání zvuku bylo v případě prvního Osma Pocket docela problematické. Zatímco obraz byl v porovnání s GoPro otázkou vkusu, zvuk mělo GoPro jasně lepší. Mikrofon uměl trochu lépe směrovat, zaměřit se na řeč a odhlučnit. V DJI vyslyšeli recenze a přidali další dva mikrofony. Nové mikrofony jsou vybaveny funkcí úpravy nahrávání zvuku podle směru kamery a při zoomu dovedou zúžit úhel, z něhož je přijímán zvuk, podobně jako to umí nové iPhony (audio zoom) nebo Samsungy Galaxy S. Doufejme, že to kvalitu nahrávání zlepší. Pokud ne, je vždy možnost použít externí drátové i bezdrátové mikrofony, škála příslušenství je široká.

Plno praktických funkcí a doplňků

Z uživatelského hlediska je ještě podstatné, že nové Pocket 2 má podle DJI vylepšený systém ostření a softwarové úpravy umožňují funkce jako Fast Wake pro rychlé spuštění kamery nebo Drop Aware pro ochranu jemné techniky gimbalu a fotoaparátu při eventuálním pádu (nedoporučujeme zkoušet…).

Na konec tu máme ten modulární design. Spočívá to v tom, že spodní část těla Pocket 2 může být odňata a vyměněna za něco jiného, co se dá dokoupit v rámci příplatkového kitu nebo i zvlášť. Možnostmi takového modulárního příslušenství jsou tzv. rukojeť Do-It-All od DJI, která zahrnuje základnu pro tripod, moduly Wi-Fi a Bluetooth, reproduktor, konektor 3,5mm jack a nebo dokonce přijímač pro bezdrátový mikrofon. Dalším příslušenství, jež už nepatří na spodek Pocket 2, je již zmíněný širokoúhlý objektiv a vodotěsný kryt.

Stejně jako v případě první verze, i DJI Pocket 2 může být použit samostatně jako kamera se stabilizací nebo být ovládána chytrým telefonem bezdrátově nebo přes konektor. K veškerému ovládání Pocket 2 (nahrávání, úprava i sdílení fotek a videí) slouží dobře vlastní aplikace Mimo od DJI. Objednávky začínají 30. října.