Digit #152: Proč si (ne)koupit nový Macbook Pro?

Tento díl jsme si opravdu užili co to jen šlo. Kvůli technické chybě jsme jej…

Tento díl jsme si opravdu užili co to jen šlo. Kvůli technické chybě jsme jej museli nahrávat 2x, což se nám běžně nestává. Mezi tím nám zašlo sluníčko, takže konec dílu má trochu podvečerní atmosféru, ale my jsme to prostě museli říct!

Proč si koupit nový Macbook Pro? Proč si ho nekoupit? proč ho milovat a proč proklínat? Nabízíme vám naší praktickou zkušenost jak se 13″ tak i 15″ verzí.

16 thoughts on “Digit #152: Proč si (ne)koupit nový Macbook Pro?

  1. Gratulace! Tuhle tradici jsem měl vždycky rád. Tak nějak mi “dává smysl” 🙂

 1. Hezkej díl, taky přispěju tím, co se mi na novém MBP nelíbí a co jste nezmínili 🙂

  1. Trackpad je na 15″ už moc obrovskej, takže pokud někdo (jako já) má nastaveno, že pravé tlačítko myši je na zmačknutí v pravém dolním rohu trackpadu, tak to už se nedá. Musel jsem si teda nastavit to “klasické” zmačknutí dvěma prsty, ale zvykám si dost těžko a často se mi stává, že pravé tlačítko myši vyvolám omylem.

  2. Klávesnice je taková hodně rozporuplná. Na jednu stranu je super, jak je přesnější a pevnější feeling stisknutí klávesy – rozdíl je pro mne asi tak jakový, jako mezi force touch versus klasické home tlačítko na iPhone. Jak si člověk zvykne na to přesnější, tak ta stará verze mu přijde tragická, u té klávesnice jako bych zas seděl u Spektra “gumáku”. Hlučnost je pro mne také reálný problém, vždy jsem chtěl tiché klávesnice a doufám, že s tím časem něco v Apple udělají. Nejvíc mi ale vadí, že jsou teď klávesy větší, což znamená, že jsou menší mezery mezi nimi. Díky tomu je nutné se přesněji trefovat na klávesy a v momentě, kdy na starém MBP člověk zmáčknul jednu klávesu, tak u nového zmáčkne dvě. Takže prostě při psaní dělám daleko víc chyb 🙁

  3. Ten ESC na Touch Baru mne štval natolik, že jsem si ho na něm vypnul a přemapoval si ESC na tu klávesu nad tabulátorem. Tu mimo programátorů snad nikdo nepotřebuje…

  Na druhou stranu u nového MBP velmi oceňuju velikost, displej a i ty USB-C porty. To nabíjení univerzální nabíječkou od Ankeru je super. Jo v kombinaci s těma LG 5K displejema nové MBP fakt nemaj chybu. Prostě člověk přijde, připojí jeden kabel a pracuje. Navíc ten monitor je fakt dobrej i co se týče kvality obrazu…

  Jen je trochu peklíčko to s tím, že USB-C a Thunderbolt 3 jsou identické konektory, stejně jako Thunderbolt 2 a MiniDisplay port. Takže je dost kombinací, kdy člověk propojí počítač s monitorem a ono to nefunguje. Jo a pokud budete MBP připojovat k nějakému 4K monitoru, tak raději doporučuji si pořídit redukci na DisplayPort z USB-C (tu Apple nedělá), protože to pak zaručeně jede na 60Hz, kdežto spousta 4K monitorů neumí 60Hz přes HDMI (i když ta redukce od Apple to zvládá).

  1. Dík za další pohled. S tím pravým tlačítkem je to zajímavý postřeh. Níkdy jsem to rozdělení touchpadu nepoužíval, tak by mě to nenapadlo…

 2. Ta hlučnost klávesnice je fakt výrazná, je velký rozdíl mezi macbook pro 2015 a novým. I touchpad click je hlučnější a nejde u něj zapnout silent click.

  Zatím jsem si jej nepořídil, mám Macbook pro 2015 CTO, takže měnit nepotřebuji. Ale těším se, jak touchbar využiji při práci (phpstorm), kde hodně využívám klávesy F2, F7, F8, F9 a F12 nebo v mc (F5,F6).

  Doufám, že příští verze macbooku (2017,2018?) bude tišší, USB-C se více rozšíří a Touchbar začne dávat více smysl.

  1. Osobně bych letos nečekal nové modely MBPro. Spíš budou nové MB a další HW. Ale kdo ví …

 3. A čo očakavavate od tohtoročného 12-palcového mysliim že aspoň kombinovaný port USB-C thunderbolt mohol dostať …

 4. Takze sa potvrdilo, co som ocakaval. Macbook Pro s touchbarom nie je pre profesionalov, lebo im narusuje workflow. Lepsie farby na displayi, lepsi zvuk, vecsi touchpad su vylepsenie, ale maximum 16GB RAM a chybajuca horna rada klaves robi z mbp s tb macbook pre nadsencov, youtuberov a ludi, ktorym by stacil daleko lacnejsi stroj. Profesionalom by som v sucasnosti odporucil nejaky bazarovy macbook s 16GB RAM. Taktiez sa neda spoliehat, ze na baterku vydrzi cely pracovny den. Apple to dokonale zabil odstranenim casu predpokladanej vydrze baterie z macOS 🙂

 5. Tak Macbook je v plánu za cca 4-6 let…

  Ale bez touchbaru, ideálně se čtyřma portama a až nakoupím nové monitory.

 6. Nemohl byste mi prosím někdo vysvětlit, jak je to s tím přerostlým touchpadem? Obvykle mám položené zápěstí na notebooku a píšu, jenomže tady bych ho už měl částečně i na touchpadu, což by asi při psaní nevadilo (pozná, že píšu, ne?), ale když na chvilku psaní přeruším, neposune se kurzor někam (myši nebo textový)? Není s tím zkrátka nějaký, jakýkoliv, problém? Všude jak jsem hledal, tak na všech videích měli uživatelé “alibisticky” zápěstí zvednuté, takže jsem se nedozvěděl nic. Nevim, nějak se mi to nezdá. Macbook má skvělý touchpad, ale třeba psát na klávesnici a používat touchpad palcema, což je mnohem rychlejší než nějak přehmatávat, na macbooku moc nejde (zkoušel jsem na starší verzi) a i skrolovat je problém (dát pravý a levý palec správně v tu samou chvíli na touchpad není tak jednoduchý). A tyhle věci přitom třeba na Lenovu Txx jdou. …Z dotazu jste asi poznali, že přemýšlím o switchnutí z notebooku s widlema na macbook, jenomže tam už to pro pracovní využítí není jako hra s buzolou (čtěte jako na iPhonu/iPadu, kde jsem plně uspokojen), spíš mi to přijde, omlouvám se, jako zařízení pro metrosexuály a hipstery než na vážně míněnou práci. Kluci se sice bavili nad plastovými hračkami v 50 odstínech černé, ale jak jsem si letmo macbook zkoušel (starší verzi s normálně velkým touchpadem), tak ve srovnání třeba s tím Lenovem to macbook projede – lenovo mi přijde dokonce bytelnější (má kovovou konstrukci), ergonomie klávesnice nesrovnatelná a ty zatracovaný porty se nakonec taky hodí, že. S lenovem problém nemám (mimo těch svých softwarových sr**ek co tam perou), ale velký problém začínám mít s Windows. Sedmičky jsem si dokonale vymazlil, ale že bych se těšil to dělat znovu u desítek, jako předtím u XP a předtím u 98 (DOS byl bez problému), když navíc u desítek ten progress nějak nevidím, to ne. A jsou i jiné důvody. MacOs mi už zkrátka dnes, kdy ho podporuje mnohem více softwarových výrobců s multiplatformními aplikacemi než dříve, přijde zkrátka pro mě zajímavý. Jenže mám právě obavy z toho hardwaru. Jiná než Pro verze pro mě není myslitelná a stejně mi přijde, že “Pro” tedy moc není. Potřebuju stroj, do kterýho budu 10 denně bušit, nebudu se s nim muset mazlit a starat se jak o tamagotchi (Windows). PS: ani ta skvělá ibm/lenovo klávesnice mi nakonec nevydržela, ale v rámci záruky vyměněna po 4 letech za novou i s novým touchpadem zdarma – nevím jestli takovou podporu dělá i Apple. Díky moc za každou zkušenost, snad a třeba si můj dotaz ještě někdo přečte :).

  1. Osobně jsem probkém nezaznamenal. Dlaně mám opřené vedle Trackpadu a pokud se jej člověk dotkne dlaní, tak Trackpad rozpozná, že nejde o prst a dotek ignoruje.

  1. Já teď nejvíc používám PeakDesign Everyday backpack a messenger. Ale to jsou víc foto než Mac věci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.