Digit #127: Retina vs 4K od Toshiby

Srovnali jsme Macbook Pro 15″ Retina s notebookem od Toshiby, který je vybaven kalibrovatelným 4K…

Srovnali jsme Macbook Pro 15″ Retina s notebookem od Toshiby, který je vybaven kalibrovatelným 4K displejem. Který z této dvojice se nám líbil a proč? Tipněte si 🙂

14 thoughts on “Digit #127: Retina vs 4K od Toshiby

 1. Taky si pořád říkám, proč Windows notebooky musí vypadat tak, jak vypadají. Když se podívám na Macbooka, tak ač jsem ho měl a prodal (kvůli rozlišení), tak mám opět chuť si ho koupit jenom proto, že je to kvalitní kus HW, rozumně navržený. Když se podívám na notebooky s Windows, tak se ptám, kde výrobci zaspali (a to jsem uživatel Windows). Velké a tlusté krávy, samé průduchy a podobně. Sice jsou některé lehce a rychle opravitelné, ale dnes by mi asi bylo jedno, jestli mám notebook lehce rozložitelný, pokud bude servis rychlý. No, a pokud se jedná o notebook pro firmy, je to ještě horší, tam je zásada, že to musí být cihla.

  Trošku mně překvapilo, že se nikdo nezmínil o poměru stran, ten je jistě rozdílný, Macbook si jde pořád svou (a dle mého rozumnější) cestou. Např. u 16:9 jsou pak hnusné okraje kolem displaye (což výrobci neumí vyřešit, takže namísto toho, aby byl notebook míň hluboký, tak prostě jsou horizontální okraje často 2x tak tlusté, jako vertikální no a aby to mělo smysl, dají si tam velké logo).

  Jinak, co se týče rozlišení a podpory aplikací, tak jsem si jist, že ani nové aplikace pod Windows to nedávají a dokud nebude 100% podpora všech aplikací, tak má uživatel docela problém, protože když vyladí nastavení na nějakou sadu aplikací, tak jiná bude nanic. Měsíce jsem řešil, jak se s tím vypořádat pod Windows, ale nepovedlo se. Začal jsem jen běžně, úprava DPI + změna standardních rozlišení, pokračoval jsem výměnou systémových fontů a laborováním nastavení ClearType a skončil jsem tím, že jsem “hackoval” renderování fontů a jejich stínováním, protože fonty jsem vnímal jako největší problém. Ani samotný Windows není na to 100% připraven, když se např. použije myslím 200% DPI a ponechá nativní Retina rozlišení, tak někde přetéká text, je nepoměr textu a ovládacích prvků a podobně. Připojení na terminál přes RDP je samo o sobě komedie. O konfiguraci, kdy člověk dělá jak na interním display, tak zároveň i na externím nemluvě. OSX to řeší alespoň rozumněji, ale i tam naštve, když aplikace je čtverečková.

  Co se týče numlocku, tam je to taky otázka nasazení notebooku/Macbooku. Já si např. říkal, že je to dobrá věc, ač jsem ho celý život nepoužíval (20let dělám většinou na menších noteboocích). Jenomže, stačilo ho chvilku mít a nastal problém právě s centrováním klávesnice. Abych mohl psát relativně rychle a přesně, musím mít klávesnici vystředěnou na mezerník. Jenomže pak nemám vystředěn obraz, takže se koukám lehce doprava. Když vystředím obraz, mám zase ruce doleva. Podobný problém mám i s externí klávesnicí. Tam je zase problém, že když ji vystředím, tak o to dál musím dát myš (jsem pravák). Když chci mít myš komfortně poblíž, musím klávesnici dát doleva. Prostě, ani z vozu, ani na voz 🙂 Ale je to asi o zvyku, zvyknout se dá i na smrt 🙂 Ale jelikož moc čísel psát nemusím, vyhovuje mi nepřítomnost numlocku.

  Jinak díky za tento díl. Docela by mně zajímalo, co tím Toshiba kromě reklamy v táboře protivníka, sledovala 🙂

 2. Líbil se vám MacBook a rozhodl to za vás pes, který vykonal svou potřebu těsně za vámi, když jsi Petrovi podal Toshibu . 🙂

 3. Díky za díl. Mně to přišlo strašně vtipný, jak P.Mára zíral a mačkal na notebook od Toshiby, jako by noťas spadnul z jiné Galaxie:-))
  Pak ho raději odložil, aby ho náhodou nepochroumal, nebo aby ho nerozvibroval napořááád.:-))
  Njn, to je tak, když se vyrábí a vyrábí a nepřemýšlí. (<- Windows noťasy)

 4. Díky zajímavej díl,
  i když myslim, že zajímavější by bylo si vzít nějakej NB s SSD, bez mechaniky a treba s matnym displejem. A právě na display se vás chci zeptat, neni vám trochu líto že neni možný koupit MB s matnym displejem? Nevadí vám odlesky? a nemožnost práce venku?, zvlášť u Honzy kterej foti

 5. @Yoda: Nevadí. Když jsem přecházel z matného na lesklý, tak jsem s tím trochu bojoval, ale zvykl jsem si. Lesklý displej ma své výhody i nevýhody…

 6. Pan Mára se chová jako pubertální dement, nemůžu si pomoci. Fascinace nálepkami výrobců komponent (narozdíl od Macu totiž mohou ostatní zařízení obsahovat různé konfigurace různých výrobců a někteří lidé to prostě chtějí vidět např. v obchodě i u vypnutého ntb) pozastavování nad plnohodnotnou klávesnicí – zatracená výhoda pro běžnou kancelářskou práci, údiv nad počtem portů – ten mě vzhledem k politice Applu nepřekvapuje. Tam je to zase opačný extrém, kde nemůžete mít k novému macu pripojený monitoru/flash disk/napájení současně..

  Pravdou je, že dílenské zpracování je u Apple o dost vyšší liga než většina konkurenčních výrobků.

  Jinak díky panu Březinovi za užitečné porovnání displejů, těším se až budu mít možnost porovnat Mac s 4K naživo.

 7. Pěknej díl. Docela bych byl zvědav na porovnání rMBP 15 a Asusu UX501, který se před několika dny dostal do prodeje. Podle mě je to první vážný konkurent rMBP 15 a upřímně po té úpravě cen Applu (chápu, že to bylo nevyhnutelné.. ale stejně…) se pro mě jako pro studenta stal rMBP15 jenom snem.

 8. Swoop: Mylím si, že je zjevné, že Petr Mára se snažil téma odlehčit, každopádně se mu to nepovadlo tak, jako vám. Poznámka, že lidé chtějí samolepky, aby v obchodě viděli, co je v notebooku, mne dostala do kolen. A co se týče numpadu, tak je to “zatracená výhoda” tak možná pro účetní, kde se valí čísla od rána do večera – tedy velmi specifické použití. Prakticky kdekoliv jinde je numpad = vyosená klávesnice a vyosený touchpad, zatracená nevýhoda. Ale já vím, uživatelé Win notrbooků vlastně používají připojenou myš… pokud mají jedny nervy jim nic jiného totiž nezbývá.

  K Honzovi ve videu: tu homogenitu podsvícení u MBPr myslíte předpokládám u každého stého kusu (resp. cena putuje k vítězi Samsung – LG loterie). Apple má u Macbooků příkladné provedení HW, ale měl by se významně zaměřit na kvalitu dílčích komponent.

 9. @DSD. Já nevím, ale já, jako programátor používám numpad denně a jsem vážně rád, že stále existuje. To, že Apple ořezává z maců co jen může je super pro domácí uživatele, ale pro profi práci se to příliš nehodí. Chápu, že ten, kdo celý den brouzdá na webu, sem tam upraví fotku a dá nějaký příspěvek na sociální síť více USB portů nebo numpad nepotřebuje. Neznamená to ale, že je nepotřebují ti, kteří na počítačích tvoří nějakou tu hodnotu. Petr Mára jej na své prezentace taky asi moc nepotřebuje, jedná se ale o tak jednoduché úkony, že se mu moc nedivím.

 10. @Petr: Líbí se mi, jak jste pasoval člověka, který nepotřebuje numpad, na brouzdače webu a sociálních sítí 🙂 To tak ale dopadá, když někdo začne psát o tzv. “profi práci” (= ta jeho práce, protože jen to je dostatečně “profi”). Za sebe mohu říci, že při své (profi 🙂 ) “tvorbě obsahu” zase ocením, že nemám zdrclou klávesnici a zmršený layout. Čísla s klidem napíši se shiftem a do sjížděče facebooku mám myslím si daleko. Každý ten přínos ale vidíme někde jinde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.