CEO Tim Cook v sobotu 12. prosince promluvil v rámci krátkého proslovu na 2020 Climate Ambition Summit spoluorganizovaném Spojenými národy, Velkou Británií a Francií. Upozornil všechny leadery světa na to, že mají zodpovědnost za stav této planety a je to jejich břemeno, které musejí nést. Dle jeho slov se jedná o urgentní záležitost.

Apple je dlouhodobě předním ekologickým výrobcem. Všechny jeho zázemí kdekoli na planetě jsou stoprocentně poháněny obnovitelnou energií především ze slunce a větru, což znamená, že všechny vaše iMessage a zálohy na iCloudu jsou možné díky tomuto. Letos se navíc Apple zavázal, že do roku 2030 (to bude za pouhých 9 let!) se stane uhlíkově neutrální společností, a přestal k Apple Watch a iPhonům dodávat nabíjecí adaptéry. Ohledně tohoto kroku se sice zvedla vlna protestů a není to tak jednoduché zavést všude na světě, ale je to především gesto, které bude v nejbližších měsících následovat mnoho společností – první z nich bude Samsung, který se Applu v říjnu smál, to je už teď jisté. Dále je Apple známý svým velikým poměrem recyklovaných vzácných materiálů při výrobě nového hardwaru, a i veškeré balení je vyrobeno z recyklovaného papíru a plastu. To všechno dohromady i další kroky dělají z Applu nejšetrnější firmu na světě již několik let po sobě. A jsou na to náležitě pyšní.

Cook ve svém proslovu zdůraznil všechny tyto kroky společnosti, kterou má na starosti, a ještě několik dalších. Cíl být roce 2030 uhlíkově neutrální je velice odvážný, ale Apple od něj nemá daleko. Celosvětový cíl uhlíkově neutrální společnosti je nastaven na rok 2050 a Apple jako největší firma na světě toho chce v rámci sebe sama a celé své sítě dodavatelů dosáhnou o celých 20 let dříve, což představuje jednu generaci. Ano, Apple v současnosti pomáhá 95 % svých dodavatelů rovněž dosáhnout tohoto stavu do roku 2030, je tedy obrovským zdrojem inspirace pro celý svět. Tim Cook dále v několika větách zdůraznil, jak je důležité myslet na budoucnost naší planety a jak je správné vytvořit koloběh znovuzařazení recyklovaných materiálů do provozu. Na konci své řeči vyjádřil radost, že je Apple partnerem Spojených národů, apeloval na všechny firmy a vlády světa, aby ze všech svých sil usilovaly o to, aby rok 2021 byl památný správnými kroky pro budoucnost Země.

Apple v současnosti pomáhá 95 % svých dodavatelů rovněž dosáhnout stavu 100% uhlíkové neutrality do roku 2030. Je tahounem celého světa.

Technologické společnosti byly v listopadu komisí pro životní prostředí patřící k parlamentu Spojeného království osočeny ze špatného přístupu k výrobě a ekologii. Britové řekli, že Apple, Samsung a další podporují konzum a neumožňují svým zákazníkům si své zařízení opravovat a nechat i několik let. Apple na toto tvrzení reagoval zklamaně a odpověděl, že britský parlament evidentně vůbec nezohlednil všechny výše zmíněné kroky, které Apple již několik let velmi svědomitě dělá, právě aby byl leadrem v oblasti šetrnosti k životnímu prostředí a umožnil lidem mít jejich zařízení i několik let. A pravdou je, že i dnes existují lidé, kteří stále fungují na původním iPhonu SE a nemohou si na nic stěžovat…

Je otázkou, jak bude příští rok vypadat. Rok 2020 byl celý naruby, ale pravdou je, že díky většímu počtu lidí pracujících z domova se třeba zmenšily emise, což je jedině dobře. Apple ale určitě bude podnikat další a další kroky ke svému cíli a bude skvělé, když se z toho stane trend i pro méně prominentní výrobce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.