Google Chrome potřebuje na stejnou práci až 24× více RAM než Safari

Je známým faktem, že ačkoliv je Google Chrome nejúspěšnějším prohlížečem na světě, na všech platformách trpí neuvěřitelně vysokými hardwarovými nároky. Rozdíl mezi Safari a Chromem se ještě víc rozrostl poté, co Apple vyladil Safari pro macOS Big Sur v roce 2020.

Tvůrce Morten Just provedl jednoduchý test hardwarových nároků na 16palcovém MacBooku Pro (s Intelem) z roku 2019 s 32 GB RAM. Za normálních podmínek při jednoduchém brouzdání po internetu spotřebuje podle jeho zjištění Chrome 10× tolik paměti RAM než Safari. Výkon prohlížečů se testoval na nejnovější ostré verzi macOS 11 Big Sur. Jednoduchý test představoval otevření Twitteru, scrollování, otevření nové záložky s Gmailem a rozepsání e-mailu. Už to – pouze dvě záložky – stačilo Chromu na alokaci celého 1 GB RAM! Safari si oproti tomu vystačilo s pouhými 80 MB…

Když se otevře 54 záložek, což se může za určitých okolností stát, dostane se Chrome na onen 24násobek RAM oproti Safari. Just dodává, že žádný prohlížeč nebyl vybavený žádnými rozšířeními, které by ho nutily k větší spotřebě operační paměti. Konkrétně se jedná o gigantických 290 MB na jednu stránku Chromu proti 12 MB v případě Safari! Jednoduchou matematikou se dostaneme k 15,6 GB RAM, které Chrome dovede využít, oproti mikroskopickým 650 MB Safari. Tento problém se nevyskytuje pouze na Macu, ale i na jakémkoli zařízení s Windows. I když upřímně netuším, proč by to kdo dělal a dal Chromu přednost před Safari… Když já se Chromu vyhýbám i na svých Windows.

Apple odvádí skvělou práci při vývoji Safari nejen v oblasti bezpečí, ale i výkonu. Skutečně není důvod instalovat na Apple zařízení cokoli jiného.

Just podotýká, že Chrome zabírá tolik paměti ve snaze udržet každou záložku načtenou a responzivní. Na druhou stranu, jeho vlastní aplikace, Flotato, což je jednoduchá alternativa Chromu, která vám na Macu vytvoří malé aplikace z jakékoli webové stránky, dovede využít znatelně méně RAM než Chrome a dokonce i Safari. Google si je vědom toho, jak žravý jeho prohlížeč je, a dokonce se to pokusil zredukovat posledním velkým updatem v listopadu. Zjevně však nijak úspěšně… Apple ale stejně spustil nové Safari společně s macOS Big Sur, o němž tvrdí, že je nejen o 50 % rychlejší, ale i méně náročné na energii, tudíž osobně nevidím důvod si úložiště Macu zabírat tak zbytečným programem, jako je Google Chrome.

2 thoughts on “Google Chrome potřebuje na stejnou práci až 24× více RAM než Safari

  1. Já osobně používám Chrome na macOS. Nedávno jsem zkusil přejít na Safari, ale dle mých vlastních zkušeností naopak Safari bylo při prohlížení pomalejší a sekalo se. Vím, že se všude různě uvádí, jak Chrome je nenažraný a kolik zabírá paměti apod., ale prozatím u mě vede jako prohlížeč. Nejspíše ovšem dám ještě Safari šanci

    1. Já považuju za výhodu Safari ještě třeba sdílení záložek napříč ekosystémem. Ale je jasné, zkušenosti se liší :-). Já na Windows používám Operu, mám se službami od Googlu prostě vnitřní problém :-D.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.