Pamatujete si ten rychle se šířící hack Twitteru vloni v červnu? Na desítkách twitterových účtů různých osobností a firem včetně Applu se tehdy objevily podivné tweety nabízející Bitcoin. Jejich původce, mladík z Floridy, dnes souhlasil s trestem tří let odnětí svobody.

Skandál proběhl minulý rok v červnu, kdy se zničehonic začaly na více a více prominentních účtech objevovat tweety vůbec nesouvisející s obsahem postižených účtů. Mezi nimi byl i Apple, exprezident Barack Obama, Bill Gates, Jeff Bezos, tehdejší kandidát na prezidenta Joe Biden či miliardář Elon Musk. Obsahem tweetu bylo něco ve smyslu: “Vracíme komunitě. Podporujeme Bitcoin a vy byste měli taky! Pokud na naši adresu pošlete bitcoiny, vrátí se vám jich zpět dvakrát tolik”. Dále byl v tweetu odkaz k provedení transakce. Mnoho lidí na to skutečně reagovalo a pokud mě paměť neklame, někteří skutečně peníze zpět dostali. Zbytek byl ale okraden o celkem 100 000 dolarů. Nutno podotknout, že tehdy Bitcoin nestál zdaleka tolik peněz co dnes, ale i tato eskapáda hodnotu tohoto virtuálního platidla dočasně zvedla… Dnes by se však škody vyšplhaly mnohem výš, pokud by na tento vtip někdo přeci jen reagoval.

Možná si také pamatujete, že tato žalostná, byť neškodná a docela legrační záhada byla dosti složitá rozluštit. Twitter zpočátku dočasně zablokoval postižené účty a dal se hned do průzkumu, zda došlo k odcizení osobních informací a co se vlastně s účty stalo. Zjistilo se, že k únikům nedošlo, byť hacker dostal ke všem datům přístup i přes aktivované dvoufaktorové zabezpečení. Hackeři se do systému Twitteru dostali prostřednictvím chytře napadených zařízení jádrových zaměstnanců Twitteru. Celá tato tragédie otřásla kredibilitou sociální sítě, kdy se ukázalo, že její zabezpečení spravuje pouze pár lidí a je zoufale nedostačující. Postižení se proto bránili u soudu, bylo jich nakonec na 130!

Mladík jménem Ivan Clark, který je považován za “mastermind” tohoto skandálu, dnes u soudu přiznal vinu výměnou za tři roky odnětí svobody a další tři roky podmínky. Clarkovi bylo v době spáchání trestného činu pouhých 17 let, nezletilý bude tedy odsouzen jako “mladistvý pachatel” a proto si zřejmě část svého trestu odpyká formou přísného vojenského výcviku. Součástí jeho trestu je také zákaz používání jakýchkoliv výpočetních technologií bez povolení a případného dozoru ochránců spravedlnosti. Kromě Ivana Clarka byli obžalováni také Mason “Chaewon” Sheppard z Velké Británie a Nima “Rolex” Fazeli, kteří oba momentálně čelí času ve vězení.

Bezpečnost Twitteru byla minulý rok v červnu otřesena hackerským útokem několika chlapců, kteří se snažili podvrhem z lidí vymámit finanční prostředky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.