Další z novinek v iOS 14, na kterou se dnes podíváme, je odemykání aut pomocí iPhonu a Apple Watch. Automobily jsou stejně jako telefony technologií, která se neustále posouvá vpřed. A jinak tomu ani není s jejich odemykáním. Fyzický klíč, jenž musí řidič zastrčit do zámku, je dnes téměř pravěkem. Dálkové odemykání přes tlačítko už také není v módě a snad každé nové auto již lze odemknout i s ovladačem v kapse. Stačí to ale takhle?

Klíče od auta jsou spolu s těmi od domu a peněženkou věcí, kterou neustále ztrácíme a hledáme. Platebních karet jsme se již díky Apple Pay zbavily. Teď jsou na řadě auta… Přichází CarKey!

Od podzimu, kdy přijde oficiálně nová verze iOS, budeme moci klíče od auta zahodit. Jejich virtuální verzi jednoduše přidáte do své peněženky Apple Wallet a vůz odemknete pomocí iPhonu a klidně i Apple Watch. Vše bude probíhat pomocí technologie NFC. Apple dokonce myslel na situace, kdy bude potřebovat auto váš blízký či kamarád. Není snad nic snazšího, než že mu přístup do vozu povolíte přes iMessage. Bude dokonce možné i nadefinovat úkony, které s vozem bude moci udělat. Třeba jen odemknout a vzít si zapomenutou bundu, nebo mu můžete dovolit i nastartovat a jet.

Od podzimu, kdy přijde oficiálně nová verze iOS, budeme moci klíče od auta zahodit. Jejich virtuální verzi jednoduše přidáte do své peněženky Apple Wallet

Samozřejmě se této funkce nedočkají všichni řidiči. Starší vozy budou mít jednoduše smůlu. Bohužel. Prvními testery se budou moci stát majitelé novějších modelů BMW. Tato automobilka je navíc zakladatelem skupiny Car Connectivity Consortium (CCC), jejíž členem je i Apple. Ta má za úkol propojení automobilů a moderních technologií. Vzápětí však lze i očekávat další výrobce vozů. Žádný z nich totiž jistě nebude chtít nechat tuto konkurenční výhodu pouze ,,bavorákům”.

S vybitým telefonem nedojedu domů?

Spousta staromilců a odpůrců moderních technologií vám řekne: ,,A co budeš dělat, až se ti ten tvůj ajfoun vybije, co?”, ale i na toto Apple myslel. Další novinkou iOS 14 je totiž ,,Power Reserve”. Pokud váš telefon klesne s baterií na kritickou hodnotu, budou automaticky vypnuty všechny funkce, ale NFC stále poběží. Až 5 hodin ještě tedy budete schopni odemknout auto, dům, zaplatit přes Apple Pay, použít kartu do MHD a další věci, bez kterých byste se mohli dostat do nepříjemných situací.

Budoucnost, ve které mi bude stačit odejít z domu pouze s telefonem nebo chytrými hodinkami, se mi velmi zamlouvá a myslím, že jsme jí čímdál blíž. Hotovosti a platebních karet se mi celkem daří zbavovat, klíče od domu lze řešit pomocí chytrých zámků, za chvíli nebudeme potřebovat ani ty od vozu. Mým dalším přáním v pořadí jednoznačně zůstává, abych nemusel mít ani peněženku s občanským průkazem, kartičkou pojištěnce a cestovní pas. Několik států už i tyto doklady pomalu přesouvá do virtuální podoby. Kdy si myslíte, že i u nás bude stačit opustit dům pouze s iPhonem v kapse?” okomentoval očekávanou novinku redaktor ze serveru Czech Apple Martin Líška.

1 thought on “Odemykání auta pomocí iPhone? CarKey!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.