Legenda o Černém pátku praví, že vznikl  roku 1961 ve Philadelphii. Vznikl za okolností, kdy po dni Díkuvzdání byl na silnicích velmi rušný provoz. O pár desítek let později se tento termín začal používat z důvodu toho, že se tento den vyznačoval zvýšením tržeb obchodníků.

Pravdou je, že tento den nebývá úplně klidným. V zahraničí se vyznačuje i násilím, jelikož lidé touží v obrovských slevách ulovit zajímavé zboží. Vzhledem k omezenému počtu zboží pak neznají bratra a jsou schopni se o toto zboží pobít s ostatními. V České republice je již tento den také oblíbený. Kdyby jen den. Některé obchody lákají na Black Friday i měsíc dopředu.

Některé praktiky obchodů jsou každopádně neúprosné a proto, aby mohly poskytnout dodatečně zajímavou, oku lahodící, slevu, je třeba předtím cenu uměle navýšit. Proto je dobré si před uskutečněním nákupu vyhledat ve srovnávačích cen vývoj ceny daného produktu. Nikdo přeci nechce slevu zadarmo.

Před nákupem si ve srovnávači vyhledejte vývoj cen produktu. Plaťte ověřenými způsoby, vyhledávejte 3D Secure a ideálně volte Apple Pay.

Bezpečnost je víc než peníze

Při nakupování online je v těchto dnech třeba být obzvláště obezřetný. Nástrahy čekají na každém rohu. Nakupujte pouze v ověřených e-shopech. Je také vhodné si vyhledat hodnocení obchodu. V neposlední řadě je třeba zmínit fakt, že není vhodné ukládat údaje o své platební kartě v účtech u obchodníků či prohlížečích. Pokud platíte pomocí Google Pay či Apple Pay, zde je alespoň vyžadováno biometrické ověření a lze takové platby považovat za bezpečnější. Využívejte platby u obchodníků přes 3D Secure (potvrzení platby kódem v SMS či v mobilní aplikaci banky) a nastavte si limit pro platby na internetu.

Pokud jste dočetli až sem, myslím, že jste dostatečně vybavení do lovu na nejnižší ceny. Neztrácejte ale hlavu, stůjte nohama na zemi a pamatujte na to, že pokud je něco někde až moc levné, může to smrdět. Přejeme bezpečný poslední listopadový víkend!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.