Zatímco pár dnů zpátky cena Bitcoinu atakovala historické maximum z roku 2017, během pár hodin bohužel měna klesla o víc než desetinu. Je to doslova Black Friday virtuálních měn!

Bitcoin v lednu začínal na úrovni 7200 dolarů, v půlce března se při největší koronavirové panice na trzích propadl pod pět tisíc, ale už v srpnu byl zpátky na 12 tisících. To překonal na začátku listopadu a během několika dnů se dostal nad 19 tisíc. Abychom věděli, s jakými historickými daty Bitcoin porovnávat, musíme vědět, v jaké fázi cyklu se nyní nachází.

Historie? Ne tak úplně

Z mého pohledu jsme byli od září svědky parabolického pohybu nahoru. Takové pohyby mají kryptoměny celkem často. Vyznačuje se to tím, že když BTC překoná nějakou rezistenci, tak v parabolických trendech nedochází k otestování této odporové úrovně ze shora. To znamená, že by jeho cena měla být relativně stabilní.

Velkým zlomem bylo pro Bitcoin rozhodnutí společnosti PayPal nabízet svým klientům přímý nákup Bitcoinu. Tento krok podle odborníků vedl dlouhou řadu finančních institucí po celém světě ke zvažování jejich vlastní strategie vůči kryptoměnám. Ve výsledku tak uvidíme velký posun od bankovních účtů ke kryptoměnovým peněženkám, který spustil právě PayPal.

Vývoj Bitcoinu v tomto období ovlivňuje nespočet faktorů, nikdo neví, co bude dál.

Altcoiny

Výrazně dnes ztrácí i další kryptoměny. Například Ethereum, dvojka podle tržní kapitalizace, hlásí minus 15 procent a je tak těsně nad hranicí 500 dolarů. Na začátku roku bylo jedno Ethereum za zhruba 130 dolarů.

Závěr

Ačkoliv spousta traderů vidí aktuální propad pouze jako nákupní pullback, vzhledem k historii se s tímto názorem neztotožňuji. Faktem je, že Bitcoin se posledních několik měsíců nacházel v parabolické fázi vývoje. Na základě předchozích cyklů vidíme, že po skončení paraboly bychom měli dostat test supportů, které trh do té doby ignoroval. Pokud to tak bude i v tomto případě, uvidíme v dalších týdnech a měsících retest 12 000 USD, což by mohla být výborná úroveň pro nákup BTC na dlouhodobé držení.  

Bitcoin na konci roku 2017 podíval těsně pod hranici 20 tisíc dolarů, následoval postupný pád až na zhruba 3300 dolarů v prosinci 2018. Co se bude dít nyní, nikdo neví. U virtuálních měn je stále obtížné hledat nějaká jasná pravidla související s vývojem jejich ceny. Zatím tedy nejde ani říci, zda dnešní výprodej je jen jednorázový, nebo se Bitcoin vydal na cestu delšího propadu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.