iPhone 12 je levnější než iPhone 11. Je dražší ho vyrobit

Je to oficiální, Apple umí mezigeneračně zlevnit svá zařízení. Většinou se to neprojeví konkrétní cenou pro zákazníka, ale naopak cenou, již musí Apple zaplatit za komponenty při výrobě. Ta se totiž od iPhone 11 zvýšila zhruba o 1/5, aniž by Apple zvedl obchodní ceny nové generace iPhonů. Takový je přístup nejbohatší firmy na světě.

Vyrobit iPhone 12 128 GB po sečtení všech součástek má stát okolo 430 dolarů – to je cena pouze za hardware, která je o pětinu až čtvrtinu vyšší než v případě iPhone 11. Zákazník ale zaplatí stejně jako kdysi za nový iPhone 11, tedy 799 dolarů, a dostane mnohem lepší mobil. Tak si představujeme inovaci. Příčinami navýšení výrobní ceny je očekávaně nový 5nm procesor A14 Bionic, OLED displej místo LCD IPS panelu a moduly pro 5G.

Když se vrátíme dál do historie, uvědomíme si, že Apple zlevňuje už několik let po sobě. Při představení iPhonu 11 klesla cena oproti iPhonu XR o 50 dolarů. Pravda, dnes za oněch 699 dolarů dostanete menší iPhone 12 mini, klasický iPhone 12 se pak oproti předchůdci zdražil o 100 dolarů, ale na jeho obranu dostanete o parník lepší telefon snad ve všech ohledech. Taky proto se iPhone 12 těší neuvěřitelnému prodejnímu úspěchu a iPhone 12 mini bohužel prodejně celkem zaostává. Lidem tedy těch 100 dolarů navíc vůbec nevadí. O několik tisíc Kč levnější je taky iPad Pro 2020 oproti iPadu Pro 2018.

Apple je jednou z mála firem, které se snaží zlepšovat kvalitu tak, aby se to neprojevilo negativně na konečné ceně produktů. Zatím to funguje, ovšem uvidíme, jestli je to dlouhodobě udržitelné.

Apple nicméně některé paměťové konfigurace iPhonu skutečně zlevnil, konkrétně ty našlapanější. iPhone 12 Pro a Pro Max s 256 a 512 GB paměti vyjdou v USA o 50 dolarů levněji než jejich předchůdci se stejnou pamětí. Uvědomme si taky, že nové počítače s Apple Silicon jsou o řád výkonnější než jejich ekvivalenty s procesory x86 od Intelu, které vyjdou mnohem dráž. To je také sleva, protože dostaneme mnohem víc za stejné peníze. Apple tedy už několik let zlepšuje poměr cena/výkon svých produktů, až to působí, jako by se chtěl odvděčit za naši přízeň za posledních několik desítek let.

Apple nicméně není jen dobročinná organizace. Podle spekulací vytvořil určitý tlak na dodavatele komponentů, aby se snažili držet ceny komponentů co nejnižší a eliminovali nutnost jejich navýšení. Apple také šetří na komponentech baterií, které se dají nahradit levnějšími ekvivalenty bez ztráty kvality konečného produktu. Zde Apple na jednom komponentu ušetří 30-50 % z jeho původní ceny, kterou musel zaplatit v iPhonu 11.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.