Apple Store v Praze? Jen další novinářská kachna!

Apple Store NYC

V posledních 24 hodinách se vyrojila řada článků, které tvrdí, že Apple přeci jen pracuje na otevření pražského Apple Storu. Bohužel jde jen o další spekulaci senzacechtivého bulváru.

Apple Store v Praze je snem tisíců fandů značky. Před skoro 2 lety premiér sliboval, že jeho otevření dohodl přímo s Timem Cookem. Bohužel zůstalo jen u slibů. Jednou za čas nějaký bulvár přijde s článkem oživujícím tuto myšlenku, ale skutečnost je neúprosně strohá – Apple Store v Praze je bohužel zatím pouze zbožné přání. 

Novou vlnu spekulací vyvolal nový pracovní inzerát Applu hledající kandidáta na pozici Apple Shop Leadera s působností v Praze. Třeba web TN Nova z tohoto dokázal vykouzlit titulek: Apple Store v Praze bude! Firma potvrdila plány, shání zaměstnance. To je samozřejmě úplné nepochopení nebo záměrné překroucení reality. 

České zastoupení Applu nám potvrdilo, že vyhlášené pozice nemá s Apple Store nic společného a nic nenasvědčuje jeho brzkému otevření.

Apple Store a Apple Shop jsou dvě zcela odlišné věci. Apple Store je firemní prodejna Applu, vlastněná přímo Applem, se zaměstnanci Applu a plnou škálou služeb (prodej, školení, servis, zákaznická podpora). Apple Shop je obchod uvnitř obchodu, tedy typicky Apple stánek u velkého prodejce elektroniky. První Apple Shop v ČR byl otevřen v Alze a není jediný. Takže uvedený inzerát opravdu neznamená „potvrzení Apple Storu v Praze”. 

Proč nemá Praha Apple Store?

Bez ohledu na to, jak moc by nás existence Apple Storu v Praze těšila, je řada racionálních důvodů, proč zatím není. V první řadě Apple Story chybí v řadě větších, bohatších i rychleji rostoucích zemí než je ČR. Je proto nepravděpodobné, že by u nás byl obchod dříve než třeba v Polsku. Apple se samozřejmě primárně řídí tržním potenciálem.

Navíc Apple omezil otevírání Apple Storů v Evropě již před CoVID pandemií a po jejím příchodu jsou priority značky zcela jinde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.