Jedná se o žebříček serveru Fortune, který každý rok sestavuje pořadí světových společností podle jejich renomé. Applu se v ročníku 2021 už počtrnácté podařilo umístit na první příčce.

Tento žebříček ukazuje trendy v současném byznysu i ve světě. Prvním čtyřem místům letos dominovaly technologické a zábavní společnosti. Po Applu se na druhém místě umístil Amazon, třetí skončil docela překvapivě Microsoft a čtvrté místo obsadil Disney. Žebříček je sestavován na základě hlasování 3 800 vysoce postavených pracovníků, ředitelů a analytiků. Ve zprávě k výsledkům zní, že je zcela pochopitelné, že letos žebříček vedou zábavní a technologické společnosti. Minulý rok byl zkouškou a donutil nás se na tyto společnosti spolehnout víc než kdykoliv předtím v podstatě ve všech aspektech našich životů.

Na nižších příčkách žebříčku proběhlo pozitivních změn oproti minulým ročníkům. Netflix se s 9. místem vrátil do Top 10, Walmart se umístil nejlépe od roku 2011 a Target dokonce nejlépe od roku 2008. Nvidia a PayPal se naopak poprvé v historii umístily v Top 50, což odráží, jak dobře si obě společnosti jak díky prodejům během pandemie, tak díky vydání nového hardwaru vedou…

50 nejlepších společností světa bylo zvoleno ze seznamu 1 000 největších amerických firem podle obratu a 500 globálních společností s obratem nad 10 miliard dolarů ročně. Společnost Korn Ferry, která nabízí management consulting, poté požádala představitele vybraných společností, aby ohodnotili firmy v jejich odvětví na základě devíti kritérií a vybrali z nich 10, jichž si cení nejvíce. Ke kritériím patřila hodnota investice, kvalita managementu a produktů, společenská odpovědnost či schopnost přitáhnout talenty.

Apple není jen společností s největším jměním a obratem vůbec, je i nejuznávanější v rámci své konkurence. To je možná ještě důležitější než měřitelné výsledky.

Přestože se nejedná o žádný empirický výzkum, který by třeba vyjadřoval, jak si společnosti ekonomicky vedou, nabízí nám zajímavý pohled na to, jaký dojem nejznámější společnosti světa dělají na sebe navzájem. Je zajímavé, že Apple i přes jasnou ekonomickou dominanci vede tento žebříček, který se zaměřuje na názory a pocity šéfů jiných firem. Evidentně je Apple skutečně značkou, která definuje mnoho standardů a inspiruje mnoho ostatních.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.