Apple se tento rozhodl nedodávat žádné adaptéry do svých balení s iPhonem a Apple Watch. Důvodem pro to má být ekologie a údajný dostatek napájecích adaptérů v domácnostech jejich zákazníků. iPady ale výkonné adaptéry stále dostávají. Brazilské Sao Paulo by tak rádo vidělo nabíjecí adaptéry i u telefonů.

Brazilská agentura Procon-SP Apple v říjnu kontaktovala s žádostí o vysvětlení, proč už ke svým telefonům nepřibalují kompletní nabíječky. Apple se pochopitelně hájil snížením ekologické náročnosti na planetu, menší těžbou nerostných surovin a dalšími fakty, které uvedl i při oficiálním oznámení tohoto kroku letos na zářijové keynote.

Na tiskové konferenci tento týden nicméně agentura Procon-SP řekla, že nabíjecí adaptér je zcela zásadní součástí balení mobilního telefonu a jeho nedodání v ceně je proti brazilským zákonům o ochraně spotřebitele. Tím to však nekončí. Apple je obviněn, že svůj krok nedostatečně opodstatnil na základě empirických důkazů o výhodách pro životní prostředí, když se nabíječka nebude dodávat, a navíc to ani prý nedal pořádně najevo v rámci svých propagačních materiálů. Případ bude v následujících dnech zkoumán a teoreticky by mohl vyústit v pokutu.

Nezahrnout do balení napájecí adaptér je podle Brazilců proti Zákonu o ochraně spotřebitele. Apple může dostat pokutu.

Pokud to dopadne podle předpokladu, tak bude rozhodnutí o nabíječkách zatím platit pouze ve spolkové zemi Sao Paulo. Brazilská federální vláda ale prý do tohoto problému nahlíží taky a je možné, že bude Apple muset udělat výjimku v rámci celé Brazílie… Možná jste zaznamenali, že prvním státem, který si proti novým ekologickým rozhodnutím Applu stěžoval, byla Francie. Tam si hned ze začátku vynutili přibalení EarPodů (které Apple ze všech balení taky odebral), protože ve Francii existuje zákon, který Apple musí respektovat. Francouzské dítě pod 14 let totiž ze zákona musí mít přístup k headsetu, aby nebylo vystavováno elektromagnetickému záření při přibližování telefonu k uchu.

Apple rovněž odstranil EarPody a napájecí adaptér ze všech balení iPhonů, které jsou v momentální nabídce. To jsou všechny čtyři modely iPhone 12, iPhone 11, iPhone XR i iPhone SE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.