Italský antimonopolní úřad uložil Applu pokutu ve výši 10 milionů eur (přibližně 12 milionů dolarů) za údajně zavádějící a nepravdivá tvrzení ohledně vodotěsnosti iPhonů. Informoval o tom server Macrumors.com.

Dle italských orgánů Apple tvrdí, že jablečné telefony (od iPhonu 8 a výš) vydrží v hloubce až 4 metry po dobu 30 sekund. Jenomže Apple svým spotřebitelům neříká, že k výpočtům těchto hodnot byly telefony testovány za přísně připravených podmínek. Naopak testování vodotěsnosti telefonů za reálných podmínek může vést k úplně odlišným výsledkům.

Dalším souvisejícím důvodem uložení pokuty je, že Apple u svých zákazníků odmítá záruční opravu či výměnu právě na základě nefunkční voděodolnosti. Takže pokud prodejce zaznamená přítomnost kapaliny v telefonu, pravděpodobně s reklamací neuspějete. Všechny iPhony i iPady jsou dokonce vybaveny indikátory, zda do interiéru zařízení vnikla kapalina. Tyto indikátory při kontaktu s vodou změní barvu, takže je není možné nijak oklamat a ani demontovat – na servis tedy žádným způsobem nevyzrajete.

Apple své iPhony pravidelně vybavuje interními indikátory, které prodejce informují o přítomnosti vody či jiné kapaliny uvnitř zařízení.

Kromě pokuty astronomické výše musí kalifornská společnost na jejím italském webu navíc zveřejnit informace o případné reklamaci. Italům totiž nepřijde v pořádku, aby Apple “agresivně” propagoval vodotěsnost jejich zařízení, ale zároveň se žádným způsobem nestavěl ke škodám způsobeným při používání telefonu u vody. Podle reklam může totiž kontakt telefonu s vodou právě vyznít jako běžné používání, nicméně žádná firma na světě momentálně nepřebírá zodpovědnost za takové zacházení a malým písmem někde na svém webu tuto informaci dodávají. Faktem však je, že ne každý uživatel tyto dodatky čte a zlepšená vodotěsnost se stává lákadlem k prodeji zařízení, podobně jako lepší fotoaparát nebo displej…

Proč tady o tom všem píši, když se to stalo v Itálii? Je to z toho důvodu, že se potenciálně otevírá brána pro podobné rozsudky, které mohou padnout i v jiných evropských zemích či světových zemích. Může se tedy stát, že se spustí vlna soudních sporů i mimo země, kde spory s Applem pravidelně probíhají. Těmi jsou hlavně USA, ale i Hong Kong, Singapur a další.

Co si myslíte vy? Dočkáme se někdy záruční opravy, když si omylem utopíme telefon ve vaně?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.