Pouhé dva roky poté, co Apple jako první společnost na světě dosáhl hodnoty 1 bilionu amerických dolarů, dosahuje Apple dvojnásobku, navzdory koronakrizi. I tak se Applu povedlo vytvořit důvěru investorů především v posledním kvartále po největším dopadu covidu-19 s tím, že největším tahounem tržeb by v budoucnu měly být služby.

Apple ale není jediná technologická firma, které se díky koronakrizi dařilo. Vliv homeofficu zvýšil prodeje snad všem prodejcům IT. Celková hodnota Applu teď činí něco přes 2 biliony dolarů, jedna akcie pak přijde na zhruba 468 dolarů. 

Situace ale teď není vůbec jistá, protože americká vláda uvažuje o zakázání WeChatu na iPhonech a App Store zažívá otřesy třeba kvůli smazání Fortnite. Pokud budou mít tyto události vliv na prodeje, hodnota akcií nejhodnotnější firmy na světě opět klesne. 

Situace ale teď není vůbec jistá, protože americká vláda uvažuje o zakázání WeChatu na iPhonech a App Store bojuje s Fortnite.

Aby toho nebylo málo, tak hodnota Apple akcií se za posledních 21 týdnů zdvojnásobila. Magazín New York Times tento stav popsaly jako nevídaný mezi technologickými giganty. V době koronakrize stoupla hodnota pěti největších společností v USA za prvních 7 měsíců tohoto roku o neuvěřitelných 37 % díky tomu, že lidé pracovali a nakupovali z domova přes internet a obecně trávili více času online. 

Monopolní jednání

Největšími společnostmi v USA jsou Apple, Amazon, Alphabet, Microsoft a Facebook. NYT popisují stav amerického byznysu jako podobající se období velkých železničářských společností na přelomu 19. a 20. století. Velká pětka totiž tvoří 20 % celkové hodnoty amerického trhu! 

Taková převaha jednoho průmyslového odvětví zde nebyla posledních 70 let. Reakcí na takovou převahu jsou určité tendence diskutovat jejich monopolní jednání, protože i 3% podíl na americkém trhu vzhledem ke zkušenostem s železničářskými společnostmi stačí, aby měl někdo vliv na zákonodárství. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.