Plně funkční počítač Apple-1 s originální krabičkou podepsanou spoluzakladatelem Applu Stevem Wozniakem se údajně chystá do dražby. Aukce bude probíhat v aukčním domě společnosti RR Auction se sídlem v americkém Bostonu.

Starožitný počítač obnovil do provozuschopného stavu specialista na Apple-1 Corey Cohen, který se ho pokusí stroj vydražit za startovací cenu 50 000 dolarů. Jen pro představu, v roce 2019 byl v aukční síni v Londýně jeden takový Apple-1 vydražen za 471 000 dolarů, zatímco o rok později se kousek ve stavu 8/10 vydražil dokonce za 458 711 dolarů. Stav tohoto Apple-1 je jeho stvořitelem taky označen 8/10, takže se vzhledem k zachovalé kvalitě jeho balení a podpisu Steva Wozniaka dá čekat velmi vysoká konečná částka.

Co se samotné dražby týče, tak součástí dražby bude základní deska Apple-1, uživatelské rozhraní Apple Cassette Interface, zdroj napájení, klávesnici Datanetics v dřevěném pouzdře, monitor Sanyo z roku 1976 a nakonec kazetový přehrávač značky Panasonic. Samozřejmostí jsou také originální provozní manuály. Dražba začne 10. prosince a potrvá týden.

Původní cena počítače činila 666,66 dolaru. V roce 2005 byl obal podepsán Wozniakem a stav je 8/10 – finální cena tak bude vysoká.

Apple-1 je první počítač vyráběný Applem a v roce 1976 prodávaný fyzicky Stevem Jobsem z garáže domu jeho rodičů. Prodáván byl tehdy za symbolickou cenu 666,66 dolaru a vyrobilo se jich 175, z nichž dnes existuje pouze zhruba polovina.

Společnost RR auction, která má dražbu na starosti, také uvedla, že původní přepravní box je “výjimečně vzácný”. Patří mezi těch pár kusů, které byly v roce 2005 podepsány Stevem Wozniakem. Box obsahuje klávesnici s pouzdrem a na světě už jich pravděpodobně moc dostupných není. Cena těchto vzácných strojů s postupem času stoupá, jeden Apple-1 se v minulosti prodal i za více než 800 000 dolarů!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.