Aplikace s potvrzením o očkování proti COVID-19 mohou iniciovat pouze ministerstva

Aby se předešlo jakýmkoliv falešným potvrzením o očkování a tím tedy možnému obcházení pravidel v některých zemích, App Store utahuje uzdu vývojářům aplikací, jež mají sloužit jako přenosné potvrzení o tom, že majitel telefonu vakcinací prošel. Apple chce tyto aplikace nechat poskytovat pouze místní zdravotnické autority jako ministerstva nebo vlády.

Apple v úterý sdílel s vývojáři prohlášení, že zaznamenal nárůst počtu aplikací, které generují zdravotnické potvrzení o vakcinaci. To je v některých zemích vyžadováno pro umožnění vstupu do budov. Aby se předešlo falsifikátům, kdy by se někdo mohl snažit získat potvrzení, aniž by skutečně absolvoval očkování, a existovala elementární kontrola pravosti těchto potvrzení, tyto aplikace bude moci na App Store nahrávat pouze instituce zodpovědná za zdravotnictví v příslušné zemi.

Nejčastěji se jedná o ministerstva zdravotnictví, ale Apple připouští i developery spolupracující s oficiálně uznanými ústavy – laboratořemi, výrobci testů, nemocnicemi atp.

Není to poprvé, co se Apple rozhodl pro toto restriktivní a především regulativní opatření. Už vloni v březnu Apple zakázal jakékoli aplikace, které využívají coronavirus jako předmět zábavy nebo dokonce námět hry. Ve stejném prohlášení rovněž povolil pouze ministerstvům a dalším respektovaným institucím tvořit jakékoli aplikace jakkoli spojené se současnou pandemií. Tam spadá i naše eRouška či informační karta ve Walletu, která se během dne aktualizuje s nejnovějšími statistickými údaji o šíření koronaviru v zemi.

Apple projevuje svůj férový a zodpovědný přístup omezením, kdo může zveřejňovat aplikace poskytující jakýkoliv typ informací o koronaviru.

Na úvodním obrázku vidíte aplikaci Healthvana, vyvinutou ve spolupráci okresu Los Angeles a stejnojmenného startupu, jež umožňuje rezidentům tohoto okresu (County) přidat si do Walletu potvrzení o očkování proti covidu. Bylo tedy pouze otázkou času, než se ke stejnému kroku odhodlaly i ostatní světové a lokální instituce. A právě v návaznosti na současnou vlnu nových aplikací přichází Apple s tímto preventivním opatřením, aby náhodou nedošlo k zneužití, které by neznamenalo nic horšího než komplikovanější potírání pandemie a následný návrat k běžnému životu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.