Akcie Applu pozastaveny kvůli kvartálním výsledkům, rok 2021 má být extrémně úspěšný

Obchodování s akciemi Applu se v pátek zastavilo kvůli přípravám kvartálních výsledků, jejichž oznámení proběhne ve středu 27. ledna. Hodnota akcií v posledních letech kontinuálně roste, pandemie jim dokonce prospěla. Jejich hodnota byla v pátek uzamčena na historickém maximu 139,07 dolarů. Dříve téhož dne se však akcie octly i na hodnotě 139,85 dolarů.

Vůbec není pochyb o tom, že se Apple ještě nějakou dobu udrží na prvním místě mezi nejbohatšími firmami na světě. Za poslední rok zažil největší žně, jelikož jsme si všichni kupovali iPady a MacBooky na home office, a korunu tomu nasadily nové iPhony v říjnu a Apple Silicon v listopadu. iPhone je nejprodávanějším telefonem s 5G na světě, Apple Watch jsou nejúspěšnější chytré hodinky i se Applu podařilo o největší kus zvýšit prodeje počítačů. Applu se daří na všech frontách a já věřím, že se ve středu dozvíme o dalším kvartálním rekordu.

Dosavadní kvartální rekord byl stanoven v minulém lednu (tradičně po Vánocích) a představuje obrat 91,8 miliard dolarů za první fiskální čtvrtletí 2020. Tento rok se čeká více než desetiprocentní nárůst tohoto rekordu, čemuž bude následovat další nárůst hodnoty akcií, jakmile se opět spustí jejich obchodování. Nejzajímavější však bude z hlediska hardwaru tento rok, kdy se největší změny zřejmě dotknou Macu, což se následně projeví v extrémních prodejích. Podle všeho se má i sem vrátit MagSafe, zmizet TouchBar, přibýt čtečka paměťových karet… Do toho nové procesory, displeje i design a máte recept, aby vám zákazníci utrhli ruce.

Apple koncem roku obnovil v podstatě celou svou nabídku. Od iPadů přes skvělé počítače po sluchátka, jež se přes vysokou cenovku okamžitě vyprodaly. Apple taky v některých státech spustil službu Fitness+, která se dá v Apple One propojit s dalšími předplatnými. Segment služeb přispívá do kasy Applu stále větším dílem. Největším hitem jsou samozřejmě telefony, z nichž nejúspěšnější je základní model iPhone 12. I přes o 100 dolarů vyšší cenu oproti předloňskému iPhonu 11 láme prodejní rekordy, zatímco o levnější iPhone 12 mini je zájem mnohem menší, než Apple čekal.

Apple ve středu oznámí pravděpodobně rekordní obrat prvního fiskálního kvartálu 2021. Nečekaný nezájem o iPhone 12 mini vyrovnává model Pro.

Tento týden se totiž zprávami od některého z dodavatelů potvrdily informace, že Apple na celý následující kvartál objednal méně iPhonů 12 mini ve prospěch iPhonů 12 Pro, které jsou v USA o 300 dolarů dražší, přesto globálně mnohem úspěšnější než nejlevnější a nejmenší iPhone. Podle všeho chtěl Apple malým telefonem cílit na Evropu a USA, které jsou nicméně celkem zásadně zasaženy koronavirem, a prodává se zde tak méně než se čekalo. Prodeje tak táhne málo zasažená Čína, kam putuje většina iPhonů 12 Pro. Zdejší obyvatelé mají rádi větší displeje a vzhledem k výbavě nového iPhonu je to pro mnoho Číňanů jasná volba. Podle průzkumů trhu je tady teď Apple dokonce druhým největším prodejcem elektroniky s 5G hned po Huawei, což je perfektní výsledek.

Apple na základě těchto dat zadal výrobu menšího množství iPhonů 12 mini, aby se na výrobních linkách uvolnilo místo pro iPhony 12 Pro, které jdou mnohem více na dračku, ostatně ne jen v Číně. Veliký úspěch hlavně díky lepšímu fotoaparátu slaví letos i iPhone 12 Pro Max. Jediným otazníkem zbývá, s čím se Apple předvede letos. Na MacBooky teď padají velká očekávání, stejně jako se svět těší na nejnovější iPady Pro. O nic méně skvělý bude i nový iPhone 13 v druhé polovině letošního roku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.