Pro kalifornský gigant šlo o totální fiasko. V roce 2017 Apple s velkou pompézností představil světu svoji bezdrátovou nabíječku AirPower, která měla umět nabíjet tři zařízení najednou – iPhone, Apple Watch a AirPody. Dlouho jsme čekali, spekulovali, až Apple oficiálně v březnu 2019 projekt AirPower ukončil. Kolegové ze Smartmanie informují o tom, že leaker Jon Prosser zveřejnil fotografie funkčního prototypu AirPower. Chce Apple probudit AirPower k životu?

Stejný člověk přitom v loňském roce zveřejnil pár detailů, proč Apple AirPower ukončil. Podle něho Apple nedokázal, aby se všechna zařízení nabíjela najednou, především Apple Watch hodinky. V lednu letošního roku však údajně začal oživovací proces. Nejde však Apple trochu s křížkem po funuse? Byl by o AirPower zájem?

Systém bezdrátového nabíjení je založen na elektromagnetické indukci mezi dvěma plošnými cívkami, kdy jedna je v nabíjecí podložce a druhá v nabíjeném zařízení. Do podložky je přiveden elektrický proud, který pomocí vestavěné cívky vytváří v okolním vzduchu proměnné magnetické pole, cívka v dobíjeném zařízení ji sekundárně indikuje a pomocí usměrňovače přenesenou energii ukládá do akumulátoru.

Nejde však Apple s křížkem po funuse? Bude ještě o AirPower zájem? A co když opravdu v budoucnosti Apple zcela opustí konektory?

Z podaných patentů společnosti Apple vyplývá, že technologické řešení bezdrátové nabíječky AirPower vycházelo z předpokladu použití elektromagnetické rohože složené z 24, respektive 26 elektromagnetických cívek, které se vzájemně překrývají a zaplňují celou nabíjenou plochu. Mělo jít o řešení, které by umožnilo položit několik zařízení kamkoliv na podložku a tam by následně byla dobíjena.

Není všem dnům konec

Nabíjení však dle všeho bylo nestabilní. Docházelo k zahřívání a výpadkům. Podle mého názoru si na tom vylámalo zuby v Applu hned několik inženýrů. V Applu není zvykem něco představit a pak to pohřbít. Muselo to být opravdu vážné, že Apple se nakonec celý projekt rozhodl ukončit. Doba však pokročila a Apple chce v budoucnosti dle všeho zcela vypustit konektory a nabíjet jen bezdrátově. AirPower bude „must have“ příslušenství. Co myslíte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.