Qualcomm je v oblasti mobilních čipů hlavní konkurence Applu, protože zásobuje procesory většinu chytrých telefonů běžících na Androidu. Není ale žádným tajemstvím, že jim Apple rok co rok dělá vrásky na čele. A to tak, že letošní A14 Bionic o parník překoná nejvýkonnější Snapdragon 888, který teprve vyjde v roce 2021…

Současnými nejvýkonnějšími čipy z dílny Qualcommu jsou čipy 865 a 865+, jimiž jsou vybaveny ty nejdražší telefony s Androidem. K těm patří OnePlus 8 Pro, LG V60, ASUS ZenFone 7 Pro, Sony Xperia 1 II i Samsung Galaxy Note20 Ultra. Jediný Huawei na to jde po svém a své telefony vybavuje vlastními čipy s názvem Kirin, jehož poslední vlajková verze 9000 sedí v Huawei Mate 40 Pro. Nadcházející špička pro rok 2021, Snapdragon 888, který v tuto chvíli ještě v žádném telefonu není, překonává všechny ostatní čipy, nicméně stále ve všech ohledech nedosahuje výkonu čipů od Applu posledních dvou generací. Mezi 6 nejvýkonnějších telefonů na trhu totiž patří 6 iPhonů. iPhone 12 Pro, iPhone 12, iPhone 11 Pro Max, iPhone 11 Pro, iPhone 11 a iPhone SE v tomto pořadí. Na Benchmark se můžete podívat zde.

První dva iPhony jsou osazeny letošním čipem A14 Bionic založeném na nejnovější 5nm architektuře jádra, již Apple jako první uvedl komerčně na trh, zbytek iPhonů je vybaven loňským čipem A13 Bionic na 7nm architektuře. Mezi těmito dvěma čipy je zhruba 20% výkonnostní rozdíl ve výkonu více jader i v testu grafického výkonu. Snapdragon 865+ se ve většině případů dovede přiblížit výkonu A13, nikdy jej však nepřekoná. A14 vytváří další obří náskok a Snapdragon 888 podle všeho toto prvenství Applu taky nevezme. Podle autorů benchmarku záleží na tom, jakým příkonem výrobce nový čip od Qualcommu opatří, aby našel rovnováhu mezi maximálním možným výkonem a hrozbou přehřívání, kdy by byl čip donucen svůj výkon z teplotních důvodů sám snížit. V nejlepších případech by 888 měla výkon A14 dorovnat.

Snapdragon 888 je vlajkovým SoC pro telefony roku 2021. Bohužel ale i přes největší mezigenerační nárůst výkonu nepřekoná už dostupný A14 Bionic.

Apple v posledních několika letech vytváří extrémně výkonné mobilní čipy a můžeme vidět, že s čipy pro počítače mu to asi půjde ještě lépe… Čipy série A pro telefony a tablety byly odjakživa nejvýkonnějším hardwarem na trhu, což pohánělo společnosti jako Qualcomm vpřed. Poslední Snapdragon 888 nabízí největší mezigenerační výkonnostní rozdíl mezi dvěma posledními vlajkovými modely Snapdragonu, takže se v žádném případě nejedná o pomalý SoC. Bude to fantastický čip, který si budete v telefonu s Androidem užívat, jen asi ještě nějakou dobu potrvá, než bude Apple sesazen z prvního místa…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.