Vánoce, které v USA připadají až na 25. prosince, jsou dnem, kdy se v jednu dobu aktivuje nejvíce nových telefonů. Tamním operátorům to tak dává jedinečnou možnost prozkoumat zájmy a chování zákazníků. A podle všeho právě iPhone mezi jejich přední zájmy patří. Kompletní statistika se nachází pod článkem.

Vánoční statistika spočívá v přehledu počtu zařízení 10 různých modelů telefonu, které byly aktivovány právě na Vánoce, tzn. byly darovány jako vánoční dárek. Z deseti nejrozbalovanějších modelů připadlo devět na iPhone, což je objektivně řečeno fenomenální výsledek i na poměry USA, které obecně iPhonům holdují nejvíce ze všech národů světa. Vítězem této pomyslné soutěže byl loňský iPhone 11, který se se svými aktivacemi v USA umístil na první příčce.

Mezi další levnější iPhony patřily XR na druhém místě, 12 na čtvrtém, SE na šestém a 8 Plus a 8 na osmém a devátém místě. Poslední dva iPhony zažily oproti týdnu před Vánoci pokles, ostatní nové telefony byly naopak aktivovány častěji než normálně. Z toho se dá usoudit, že většina lidí přecházela ze starých modelů na novější, ale přesto se našli tací, kteří chtěli hodně ušetřit a šli do starších modelů, jež ale přesto nabízí aktuální operační systém. Největší nárůst aktivací mezi iPhony zažily iPhone SE a iPhone 12 Pro Max. 34% nárůst aktivací iPhonu SE jasně deklaruje popularitu tohoto zařízení a upřímně řečeno taky fakt, že je to mnohem lepší volba než koupit si na Vánoce 2020 iPhone 8. Ten byl novým SE přímo nahrazen. iPhone 12 Pro Max se stal o 14 % populárnější než jindy, z čehož se dá usoudit, že mnozí lidé si ho odložili na Vánoce jako něco hodnotnějšího a exkluzivního, čemuž se osobně vůbec nedivím.

Převaha levnějších iPhonů v této statistice vypovídá podle zdroje o tom, že měli letos uživatelé tendenci spíše šetřit než jít do extravagantních modelů. Podle mě se spíš jedná o fakt, že levné iPhony jsou tak dobré, že se většině lidí konečně nevyplatí připlácet si za “luxusní” modely. Z toho mám velikou radost a jsem rád, že dochází na má slova a nemusím se nadále stydět tyto modely denně doporučovat.

Nejúspěšnějším iPhonem těchto Vánoc byl iPhone 12, nejméně úspěšným se stal model 12 mini. Jeho vysoká cena vzhledem k velikosti asi nevzbuzuje v lidech pocit, že se vyplatí.

Jediným telefonem s Androidem, který se probojoval mezi Top 10, byl LG K30, s jehož cenou se dostanete pod 5 000 Kč. Rozbaleno jich pod stromečkem bylo asi 3× méně než iPhonů 12, přesto zaujal desátou příčku této statistiky. Tento telefon také zaznamenal největší nárůst aktivací, o neuvěřitelných 181 %! Dá se velmi těžko odhadnout, co za tímto skokovým nárůstem vězí, protože se nejedná o žádný očekávaný ani v ničem výjimečný model, kromě jeho velmi nízké cenovky. Možná právě proto ale mohl být darován malým dětem jako první telefon, kterým rodiče ještě nechtěli koupit nic dražšího nebo třeba starší a cenově dostupnější iPhone. V každém případě je dobře, že se ve statistice objevil i jiný telefon než iPhone, osobně bych jich tam uvítal ještě více.

Jediným iPhonem, který se paradoxně neumístil a tím pádem se zřejmě netěší takové popularitě, jak se čekalo, je iPhone 12 mini. Ten zřejmě zapadl do stínu většího a jen nepatrně dražšího iPhonu 12, jehož o dost větší velikost asi nepředstavuje pro potenciální kupce 12 mini takovou překážku. Poměr cena/výkon zřejmě převáží výhody nejkompaktnějšího telefonu s 5G na trhu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.