Dříve tento rok se objevily spekulace, že Apple pracuje na použití periskopového objektivu ve svých iPhonech v následujících letech, aby také dosáhl lepšího optického zoomu jako ostatní výrobci. Po těchto zprávách se pak trochu slehla zem, ale dnes to vypadá, že bychom první iPhony s dramaticky lepším přibližováním mohli vidět už do dvou let.

Apple už několik let využívá ve svých telefonech sestavu několika čoček, každé s jinou ohniskovou vzdáleností. Díky tomu poskytne jeden telefon téměř schopnosti zrcadlovky s vyměnitelným objektivem. Díky přítomnosti třech různých objektivů jsme schopni scénu zabírat přes klasický široký objektiv, ultra široký objektiv i přes něco, co se obchodně nazývá teleobjektiv, který nabízí několika násobný zoom. V případě posledního iPhonu 12 Pro Max se bavíme o zoomu 2,5×, který se dá použít pro přiblížení i pro pořizování nádherných portrétů.

Apple minulý rok požádal o patent unikátního použití periskopového objektivu, nikdy jsme ho ale v praxi neviděli. Stejně jako s technologií černého matného povrchu, je těžko říct, zda takový produkt kdy spatří světlo světa. Apple je ale známý tím, že dřív myslí, než koná. Nevadí mu přijít s funkcí trochu později, jen aby fungovala dobře, byla spolehlivá a ověřená. I toto je možná případ použití zrcadla pro lepší zoom. Periskopový objektiv totiž funguje tak, že světlo vstupující do objektivu se pomocí zrcadla zlomí a cestuje mnohem dál do těla telefonu kolmo od jeho původního směru, což umožní prodloužení ohniska objektivu i na fyzický desetinásobek defaultního širokého objektivu. Světelný čip se tak nachází až za tímto zrcadlem, ne přímo pod objektivem, jak jsme v současnosti při pohledu do fotoaparátu iPhonu zvyklí.

Moduly pro několikanásobný zoom bude zřejmě vyrábět LG. Apple je zatím jediný velký výrobce, který řeší zoom především digitálně.

V posledních dnech se zvedly spekulace, že Apple chce na tomto novém fotoaparátu spolupracovat se Samsungem, který má s periskopem zkušenosti, ale ten odmítl Applu dodávat komponenty. Dnes to vypadá, že Apple našel nějaké řešení. Místo pořizování komponentů přímo od Samsungu si je nechá Apple koupit prostřednictvím LG, které pak rovnou vyrobí hotové moduly pro budoucí iPhony. Takové řešení by vyhovělo jak vlastníkům patentům, tak by nepoškodilo vztahy mezi Applem a LG, které jsou dlouhodobě dobré.

Periskopový nebo-li složený objektiv má tu výhodu, že je to jediná technologie, jak do tak titěrného zařízení jako mobilní telefon nacpat dostatečně dlouhý objektiv, aby se dosáhlo např. požadovaného desetinásobného zoomu. Ten dnes iPhone udělá pouze digitálně přiblížením snímku z teleobjektivu, pokud jste v prostředí s dostatkem světla. V opačném případě je použit široký objektiv, který má stále nejlepší vlastnosti ze všech tří objektivů. Otázkou ale zůstává, na co nám v mobilu je desetinásobný, nebo snad stonásobný zoom, který někteří výrobci uvedli. Zdá se, že pro uživatele hraje mnohem podstatnější roli ultra široký objektiv, protože nabízí neotřelejší záběry na rozdíl od staromódního přibližování… Uvidíme, třeba má Apple za lubem něco mnohem sofistikovanějšího, než vylepšený zoom už tak skvělé fotosoustavy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.