iPad Pro je jediným produktem v nabídce Apple, který je vybaven LCD s obnovovací frekvencí 120 Hz. To znamená, že je 2× plynulejší, než kterýkoli jiný displej od Applu. Důvodem je rychlejší odezva na Apple Pencil, nicméně všichni bychom vyspělejší displeje viděli i v iPhonu. A možná to nebude za dlouho!

Problém je, že zdvojnásobit obnovovací frekvenci displeje znamená nárůst spotřeby energie, kterou u mobilních zařízení tak moc potřebujeme. I proto Apple stále čeká a vymýšlí jiné řešení. Podle spekulací by měly dva modely příštího iPhonu 13 mít OLED displej technologie LTPO, která je využívána v hodinkách od Apple Watch Series 5 a umožňuje velmi šetrně nakládat s elektrickou energií. Pokud se Applu podaří ušetřit energii, dodá 120 Hz. Informoval o tom v pondělí korejský web The Elec.

Samotná technologie OLED je méně žravá než klasické LCD, přesto se ale Apple ke změně obnovovací frekvence displeje neměl. Pravdou je, že se jedná o funkci podstatnou spíše pro nadšence než kdejakého laika. OLED bude pochopitelně i ve všech dalších iPhonech, hlavními výrobci by měli zůstat LG a Samsung, s tím, že by tento displej však měl být sofistikovanější než ten v iPhonu 12. Ta sofistikovanost by právě měla spočívat v efektivnějšímu podkladu tohoto displeje, jehož úspora by uvolnila cestu vyšší obnovovací frekvenci. Ne však pouze to. Jak víme, Apple Watch díky LTPO umožnují spuštění stále zapnutého displeje, a tato funkce by mohla do iPhonu dorazit taky. Osobně si ale myslím, že Apple spíš uvede tuto funkci, než 120Hz panel. Stále zobrazený čas na vašem telefonu totiž využijete mnohem pravděpodobněji…

Displej s vyšší obnovovací frekvencí přinášející větší plynulost je údajně v plánu na rok 2021 společně s možnou implementací funkce always-on, kterou známe z Apple Watch.

Mohu se ale mýlit, protože už před vydáním iPhonu 12 vyběhly spekulace, že 120Hz displej nebyl v plánu na letošek, ale právě s LTPO na rok 2021, tak nezbývá nic jiného, než počkat do září. Do té doby totiž není vůbec nic jisté a my si tímto přemýšlením můžeme leda tak zkrátit čas. Na závěr se hodí dodat, že jiné vlajkové lodi konkurenčních značek displeje s vyšší obnovovací frekvencí mají a funkce v iPadu Pro se jmenuje ProMotion, což je název Applu pro funkci podobnou G-Sync od Nvidie. ProMotion automaticky upraví frekvenci displeje podle zobrazovaného obsahu, což samo o sobě může trochu baterii ušetřit…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.